Souhrn událostí uplynulého dne - 10. – 12. 10. 2008

Topolánek zemědělce nepřesvědčil, v pondělí zablokují silnice

Ani premiér Mirek Topolánek nepřesvědčil rozhořčené zemědělce, aby odvolali pondělní blokádu silnic. Tu zemědělci chystají kvůli nespokojenosti s rozpočtem na příští rok. Agrární komora (AK) ani po pátečním jednání s premiérem Mirkem Topolánkem, na které se probíralo dorovnání přímých plateb pro zemědělce v příštím roce, neodvolala protestní akci plánovanou na příští týden. Zemědělci chystají dvouhodinovou blokádu silnic po celé České republice zemědělskou technikou na pondělí 13. října ráno. Vedení Agrární komory nicméně bude ještě v pátek odpoledne o chystané blokádě jednat.

Ptačí chřipka dorazila k českým hranicím, našli ji v Sasku

Saští veterináři odhalili kachnu nakaženou nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1. Ohnisko šíření nemoci se nachází asi 15 kilometrů od severočeských hranic. Všech 1400 kachen a hus z nakaženého chovu šlo na porážku. Podle agentury DPA se jedná o první případ výskytu této choroby v Německu v letošním roce. Nákaza byla zjištěna na farmě ve vesnici Markersdorf poblíž města Zhořelec na německo-polském pomezí. Odborníci si podle informací odpovědných úřadů zatím nejsou jisti, zdali se jedná o variantu viru nebezpečnou pro člověka.

Diagnostika nástupu ovulace u prasnic

Vedle vyšetření březosti nabízí ultrazvukový skener také možnost detekovat u prasnic nástup ovulace po odstavu. Pomocí této metody je možné využít rezervy v plodnosti prasnic, které obvykle zůstávají nevyužity. Teoreticky je optimálním časovým úsekem pro inseminaci 24 až 12 hodin před nástupem ovulace. Tento interval rezultuje z nutnosti synchronizace dvou biologických procesů - spermie schopné oplodnit se musejí setkat ve vejcovodu prasnice s vajíčkem vhodným k oplodnění.

Krize dopadá i na přírodu. Nebudou peníze na ochranu

Světová finanční krize může mít podle odborníků za následek nedostatek peněz na ochranu přírody a boj s klimatickými změnami. Shodli se na tom během setkání Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) v Barceloně, píše server NationalGeographic.com. Vážná ekonomická krize, která započala v USA, se pravděpodobně celosvětově odrazí na prioritách vlád pro několik příštích let. Ochrana přírody bude podle Alejandra Nadala, který zasedá v pracovní skupině IUCN pro makroekonomii a životní prostředí, odsunuta do pozadí.

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info