Solanská farma prasat získala podporu rady
17.12.2008 | Deník Litoměřicka
Záměr holandského investora vybudovat nedaleko Solan u Třebívlic farmu prasat pro zhruba deset tisíc kusů zvířat získal podporu Hospodářské a sociální rady (HSR) Litoměřicka.
Současně členové rady odsoudili kroky děčanského obecního úřadu, pod který Solany spadají. Představitelé zdejšího úřadu totiž hodlají vyhlásit stavební uzávěru až do doby sestavení nové části územního plánu. Právě uzávěra by znamenala stop pro realizaci stavby farmy.
„HSR Litoměřice podporuje záměry obnovení provozů živočišné výroby zvláště v oblastech s vyšší nezaměstnaností a současně s produkcí a následným odbytem obilovin. Toto vše při splnění požadavků ochrany životního prostředí a welfare zvířat a zároveň použití moderních technologií. Pokládáme za nešťastné kladení překážek investorům, např. změnami územních plánů či stavebních uzávěr, viz příklad Děčany – Solany,“ tlumočila přijaté usnesení členů Hospodářské a sociální rady Litoměřicka její tajemnice Taťána Kočarová.
Solanští bojují vytrvale proti realizaci záměru holandského farmáře již řadu měsíců. Po tom, co byla Nejvyšším správním soudem zamítnuta část územního plánu, která stavbu farmy neumožňovala, sázejí nyní právě na stavební uzávěru.
„Je to jediný způsob, jak zabránit úmyslu vybudovat farmu,“ vysvětlila Kateřina Horáčková ze solanského občanského sdružení Mrkev, které proti realizaci záměru bojuje již od začátku.
Podle Jiřího Týceho, starosty Děčan, je již záměr schválit stavební uzávěru v Solanech vyvěšen. „Nyní budeme čekat na případné připomínky občanů. Po uplynutí třicetidenní lhůty by se návrhem mělo zabývat zastupitelstvo. Pokud stavební uzávěru schválí, bude vydána formou vyhlášky,“ informoval na začátku prosince starosta.
Kromě odchovny selat a výkrmny prasat by v kompletně přebudovaném zchátralém areálu za obcí měla fungovat také kogenerační jednotka k ekologickému zpracování kejdy.
Další články v kategorii
- Burgery servíruje z vojenské rušičky. Armádní Pragu V3S předělal na foodtruck (30.01.2026)
- Pozice ČSCHMS k vyššímu podílu zpracování masa v ČR (30.01.2026)
- Havarovaný kamion v Jívoví je vyproštěný. Jedna kráva uhynula, tři musí utratit (30.01.2026)
- V malochovu na Hradecku se objevilo letošní páté ohnisko ptačí chřipky v ČR (30.01.2026)
- Stát rozdává pokuty za nezalesněné mýtiny (30.01.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo první Věstník v roce 2026 (30.01.2026)
- Vpád arktického vzduchu přinese do východní Evropy rekordní teploty (30.01.2026)
- Buk albín přežívá v Moravském krasu bez chlorofylu. Vědci našli možná vysvětlení (30.01.2026)
- O místo generálního ředitele státních Lesů ČR se ucházejí čtyři lidé (30.01.2026)
- Vinařství v Chile experimentuje s podmořským zráním (30.01.2026)

Tweet



