Českým zemědělcům klesnou letos příjmy o 4,6 procenta
19.12.2008 | iHNed.cz
Reálné příjmy v zemědělství v přepočtu na jednoho pracovníka letos v České republice klesnou o 4,6 procenta. Na Slovensku se naopak zvýší o 3,5 procenta. Ukazují to ve čtvrtek zveřejněné odhady Evropského statistického úřadu (Eurostat).
Podle nich průměr za celý 27členný blok vykazuje pokles o 4,3 procenta. Loni se přitom reálné příjmy v zemědělství zvýšily v EU o 12,2 procenta.
Příčiny letošního propadu lze podle statistiků hledat mimo jiné v ostrém nárůstu vstupních nákladů o téměř 11 procent nebo v poklesu reálné hodnoty dotací bez daně o 1,5 procenta.
Vůbec největší nárůst zaznamenaly proti loňsku dvě nejnovější země EU - Bulharsko s Rumunskem, které se k unii přidaly v lednu 2007. V obou se příjmy zvýšily o více než 20 procent. Naopak nejhůře na tom v tomto směru byla Belgie, kde se reálné zemědělské příjmy propadly o více než čtvrtinu.
Eurostat podotkl, že jde o odhady založené na datech získaných od členských států. Vzhledem k rozptylům v cenách během letošního roku je podle statistiků možné, že se tato skutečnost odrazí na přesnosti odhadů.
Reálné příjmy ze zemědělství zahrnují příjmy vytvořené zemědělskými činnostmi a takovými nezemědělskými činnostmi, které od těch prvních nelze oddělit. Nejde však o celkové příjmy zemědělsky hospodařících subjektů, neboť nepokrývají příjmy z jiných zdrojů, tedy například zisky z nemovitostí, platy či sociální výhody.
Další články v kategorii
- Havarovaný kamion v Jívoví je vyproštěný. Jedna kráva uhynula, tři musí utratit (30.01.2026)
- V malochovu na Hradecku se objevilo letošní páté ohnisko ptačí chřipky v ČR (30.01.2026)
- Stát rozdává pokuty za nezalesněné mýtiny (30.01.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo první Věstník v roce 2026 (30.01.2026)
- Vpád arktického vzduchu přinese do východní Evropy rekordní teploty (30.01.2026)
- Buk albín přežívá v Moravském krasu bez chlorofylu. Vědci našli možná vysvětlení (30.01.2026)
- O místo generálního ředitele státních Lesů ČR se ucházejí čtyři lidé (30.01.2026)
- Vinařství v Chile experimentuje s podmořským zráním (30.01.2026)
- Dezerty jako šperky. Butikovou cukrárnu odstartoval narozeninový dort pro dceru (30.01.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 29.1.2026 (30.01.2026)

Tweet



