Varroáza ustupuje
10.03.2009 | SVS ČR
Za poslední léta nebylo lepších výsledků. Na základě dosavadního rozboru vzorků měli z úlů je v ČR více než polovina včelstev bez výskytu roztoče Varroa destructor, který má na svědomí nepříjemnou varroázu.
Do poloviny února museli včelaři odeslat na vyšetření vzorky drti ze dna úlů, tzv. měli, na přítomnost roztočů. Nyní je znám výsledek: 57,6 % včelstev je bez nálezu a jen u 5,7 % včelstev byly zjištěny více než tři samičky roztoče na včelstvo.
V porovnání s roky 2008 a 2007, kdy bylo zjištěno varroázy prostých včelstev jen 20 %, a nálezů nad 3 roztoče bylo v 22 %, to je velmi dobrý výsledek.
Letošní úspěch byl podmíněn tím, že včelaři na základě doporučení Státní veterinární správy ČR a Výzkumného ústavu včelařského v Dole důsledně aplikovali zimní a předjarní ošetření. Lze tedy očekávat, pokud jde o varroázu, že letos bude dobrý rok. V loňském roce jsme kvůli tomuto onemocnění včelstev zaznamenali úbytek včelstev zhruba o 40 %. Letos tedy bude podstatně lépe!
Ale i v průběhu celého roku je třeba věnovat zvýšenou pozornost výskytu varroázy. I v létě je nutné se věnovat průběžné diagnostice a včas nasadit léčiva. V případě jakýchkoli problémů či dotazů je na místě se obrátit na místně příslušnou krajskou veterinární správu.
Včelstva netrápí ale jen varroáza, kromě této nákazy způsobené roztoči existuje ještě nebezpečnější onemocnění, kterým je mor včelího plodu. Ten se však léčit nesmí, proto je nutné zlikvidovat celá včelstva, a to všechna včelstva na stanovišti, přičemž včelaři přísluší náhrada za utrpěnou škodu.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



