Čokoláda v ohrožení. Kakaovníky ničí zákeřný virus
16.04.2009 | Aktuálně.cz
Špatná zpráva pro všechny milovníky čokolády: kakao - a tím pádem i čokoláda - možná příští rok na světových trzích výrazně podraží.
Důvod? Kakaových bobů ubývá. V africkém Pobřeží slonoviny, zemi, která je největším dodavatelem kakaa na světě, totiž řádí virus, jenž kakaovníky napadá a nevybíravě likviduje.
Cacao Swollen Shoot Virus (zkráceně CSS-Virus) už na západě Afriky napáchal obrovské škody, informuje vědecký magazín New Scientist.
Podle oficiálních údajů z Pobřeží slonoviny zničil třetinu jarní úrody kakaových bobů. Boby se sklízejí po celý rok.
Ztráty hlásí i státy Jižní Ameriky, pro změnu kvůli cizopasným houbám. Právě z úbočí And a deštných pralesů kolem Amazonky a Orinoka se kakaovníky rozšířily do zbytku světa.
Plantáže, ráj škůdců
Kakaovníky se pěstují na plantážích. Protože se poptávka po kakau zvyšuje, zvětšuje se i území, na němž se vysazují.
Mezi stálezelenými kakaovníky, dosahujícími výšky šest až deset metrů, dříve rostly i jiné stromy.
Aby se úroda zvýšila, farmáři v Africe stromy vykáceli. Urychlili tím šíření škudců a nemocí, které kakaovníky napadají. I proto se teď virus CSS nedaří vymýtit.
Kakaovníky se navíc pěstují v mnohem sušších oblastech, než z jakých původně pocházejí. A ani to jim neprospívá.
Virus CSS přenášejí červci (latinsky Pseudococcidae), škudci, kteří ničí okrasné rostliny i v České republice. Napadené kakaovníky se pak musí zničit.
Hledání odolného genu
I když se o viru ví už několik let, lék na něj se zatím objevit nepodařilo. Mimo jiné i proto, že napadené stromy na něj začnou reagovat až s několikaletým zpožděním, uvádí se v časopise New Scientist.
Minimálně jedno řešení se však rýsuje: V laboratořích amerického ministerstva zemědělství v Miami se experti snaží "přečíst" genom kakaovníku.
Tým odborníků v čele s Rayem Schnellem věří, že tak dokáže najít geny, které budou vůči CSS-viru rezistentní.
O tom, že takové geny existují, není pochyb.
Jak zjistili vědci z Ústavu pro výzkum kakaa v Ghaně (CRIG), některé stromy totiž dokážou ničivému viru odolat. A to právě díky své genetické výbavě.
V Evropě konzumují nejvíce čokolády - zhruba deset kilogramů ročně - Švýcaři, Belgičané a Němci. Zejména švýcarská a belgická čokoláda si také ve světě vysloužila patřičný věhlas.
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



