Zabránit výpadkům krmení
24.04.2009 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Ve výkrmu prasat se nezřídka stává, že dojde k výpadku krmné techniky nebo se v krmných automatech tvoří tzv. „mosty“.
Odborníci z univerzity v americké státě Nebraska zkoumali vliv opakovaného nedostatku krmiva na užitkovost vykrmovaných prasat. Ve čtyřech pokusných variantách byly skupiny po 60ti zvířatech (15 kusů v jenom kotci) testovány na vliv dostatku nebo nedostatku krmiva - bez výpadku krmení, s jedním, dvěma nebo třemi výpadky krmení v celkovém trvání 20 hodin každé dva týdny. Experiment začal 37 dní po odstavu selat a trval více než 16 týdnů.
Výsledky: Čím častěji byla zvířata vystavena nedostatku krmiva, tím nižší byly jejich přírůstky živé hmotnosti ve fázi předvýkrmu (1. až 8. týden). Prasata, která trpěla třikrát v průběhu dvou týdnů nedostatkem krmení, dosáhla v průběhu prvních osmi týdnů předvýkrmu o 85 g nižší hmotnosti v porovnání se selaty, která nedostatkem krmení netrpěla. Naproti tomu průměrný denní přírůstek v dokrmu (9. až 16. týden) byl u všech skupin prasat prakticky na stejné úrovni.
Závěr: Opakované výpadky krmiva v předvýkrmu snižují průměrné denní přírůstky u prasat a nemohou již být kompenzovány v následujícím období dokrmu.
Futterausfälle vermeiden
SUS, 2009, č. 3, s. 48
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Močovina uvázlá v Hormuzu by ohrozila světové zemědělství (10.03.2026)
- Studie: České lesy i v další desetiletích zasáhnou kůrovec a požáry (10.03.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne – 9.3. 2026 (10.03.2026)
- Cena vajec poroste, zvyšuje je přestavba chovů a ptačí chřipka (09.03.2026)
- Je těžké najít lidi. Kolumbijští farmáři čelí výzvám, navzdory rekordní sklizni (09.03.2026)
- Většina plodin měla vloni v Pardubickém kraji vyšší výnosy (09.03.2026)
- Hořice hostily další kolo soutěže Mladý zemědělec. Vítězství si odnesl Jan Ježek (09.03.2026)

Tweet



