Souhrn událostí uplynulého dne – 24. 4. – 26.4.2009
27.04.2009 | Agris
Zemědělci vyjedou 29. dubna s technikou na silnice v krajích
Zemědělci, kteří chtějí upozornit na těžkosti chovatelů mléčného skotu, vyjedou 29. dubna s technikou na silnice zejména v kraji Vysočina, a dále v Plzeňském, Pardubickém a Jihomoravském kraji. Součástí protestů bude pokojná manifestace v Chlumci nad Cidlinou. ČTK to dnes řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba s tím, že protesty nebudou cílenou blokádou silnic. Česká republika nebude jediným státem, kde se protesty uskuteční, demonstrovat by měli farmáři ve více zemích. Podle Veleby zatím však není známo, kde všude se k akci vyhlášené německým Svazem producentů mléka zemědělci připojí.
Martin Bursík bude reprezentovat EU na jednání největších ekonomik světa
Evropskou unii bude na jednání Fóra největších ekonomik světa (Major Economies Forum) o klimatu a energetice na počátku příštího týdne reprezentovat ministr životního prostředí ČR Martin Bursík jako předseda Rady EU pro životní prostředí. V unijní delegaci ho bude doprovázet švédský ministr životního prostředí Andreas Carlgren, který převezme funkci předsedy Rady EU pro životní prostředí počínaje 1. červencem letošního roku. Jednání Major Economies Forum na téma energetika a klima svolal do Washingtonu prezident USA Barack Obama.
V USA se našly případy zvláštní nové prasečí chřipky
Sedm případů zvláštního a nezvyklého nového druhu prasečí chřipky se našlo u lidí v Kalifornii a Texasu. Uvedlo to dnes americké Středisko pro dohled nad nemocemi (CDC). Všech sedm osob se uzdravilo, ale virus je dosud neznámou směsicí viróz, které jsou typické mezi prasaty, ptáky a lidmi, zdůraznilo CDC.
Ve výkrmu prasat se nezřídka stává, že dojde k výpadku krmné techniky nebo se v krmných automatech tvoří tzv. „mosty“. Odborníci z univerzity v americké státě Nebraska zkoumali vliv opakovaného nedostatku krmiva na užitkovost vykrmovaných prasat. Ve čtyřech pokusných variantách byly skupiny po 60ti zvířatech (15 kusů v jenom kotci) testovány na vliv dostatku nebo nedostatku krmiva - bez výpadku krmení, s jedním, dvěma nebo třemi výpadky krmení v celkovém trvání 20 hodin každé dva týdny. Experiment začal 37 dní po odstavu selat a trval více než 16 týdnů.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



