Rumuni mají malý zájem o bioprodukty
09.06.2009 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Příliš vysoké ceny bioproduktů a malá informovanost jsou hlavními důvody malého zájmu o tyto produkty v Rumunsku.
Bukurešť (AgE) – Rumunští spotřebitelé stále ještě vykazují pouze malý zájem o bioprodukty. Tuto skutečnost potvrdil také bioveletrh s názvem „Harmony Wellness Fair“, který se v dubnu uskutečnil v Bukurešti. Výstavu navštívilo podle zpráv z tisku velmi málo návštěvníků a téměř 60 vystavovatelů nejenom z Rumunska, ale mj. i z Číny a Ruska tak nemohlo dostatečně prezentovat dle svých očekávání ekologické potraviny a víno, stejně jako biokosmetiku a čistící bioprostředky.
Představitel Společnosti pro bioprodukty Marian Cioceanu spatřuje hlavní důvody nízkého odbytu biovýrobků především v nedostatečné informovanosti spotřebitelů o specifikách tohoto druhu zboží. Rumunsko nedisponuje dostatečnou legislativní oporou v oblasti produkce biovýrobků a schází i vlastní informační systém. Velkou roli samozřejmě hraje podstatně vyšší cena těchto produktů v porovnání s konvenčními. Právě očekávání vysokých cen také pravděpodobně odradilo potenciální návštěvníky veletrhu. V současné době se ceny bioproduktů v Rumunsku pohybují o 40 až 50 % výše než je tomu u konvenčního zboží. Podle odhadu expertů by se mohly ceny bioproduktů pohnout směrem dolů na úroveň 20% rozdílu v porovnání s hladinou cen konvenčně vyráběných potravin, ale jen za předpokladu, že dojde k výraznějšímu nárůstu objemu ekologické produkce mléka, pečiva a masných výrobků. Rumunsko je však jedinou členskou zemí EU, která neposkytuje v rámci národního programu rozvoje tomuto odvětví žádné subvence.
Rumänien zeigen wenig Interesse an Bioprodukten
Agra-Europe, 2009, č. 21, Kurzmeldungen s. 6
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Česko bude dál svírat inverze s teplotami do 5 stupňů (15.12.2025)
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)
- Otevírací doba o Vánocích: Pozor na zavřené obchody. Nákup se vyplatí už teď (15.12.2025)
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Zvěřiny se v Česku mnoho nejí, ale zájem roste. Vede daněk, divočák a jelen (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Městské lesy Chrudim nabízí stromky, jedle z plantáží jsou ve větší oblibě (15.12.2025)
- Ve Vodňanech vyrostl pavilon pro aquaponii a chov ryb v uzavřeném cyklu (15.12.2025)

Tweet



