Souhrn událostí uplynulých dní – 25.6. – 28.6. 2009

Pšenice pokračuje v pádu

Cena pšenice v průběhu včerejšího obchodování na Chicago Board of Trade pokračovala v poklesu, přičemž červencový kontrakt přišel o 1,28 procenta na 539,75 centu za bušl. Příčinou se stal posilující dolar, který vyvolává obavy, že by v budoucnu mohl poklesnout zájem o americké exporty komodity. Cenu tlačily částečně ke dnu i zprávy o dobré úrodě. Na počátku června dosáhla pšenice několikaměsíčního maxima na úrovni 677 centů za bušl. Za necelý měsíc tak ztratila přibližně 20 procent.

Cizinci nám vezmou půdu, tvrdí sedláci

Zemědělci se zlobí. A čím dál víc. Důvodem je nedávné rozhodnutí parlamentu, podle kterého budou mít cizinci větší přístup ke státní půdě než nyní. Až doposud si ji totiž mohli kupovat pouze čeští občané. „Je to velice neuvážené rozhodnutí, která pro nás zemědělce může mít neblahé následky,“ rozhořčuje se Břetislav Hrbáč, který na Opavsku šéfuje zemědělskému družstvu Hraničář. Již nejsou podle něj čeští sedláci v mnoha případech schopni konkurovat zahraniční produkci. „A co teprve, až cizinci začnou s jejich finančními prostředky a dotacemi skupovat českou půdu,“ dodává.

Konzervace zvýšením kyselosti

Nakládání zeleniny je tradiční způsob konzervace okyselením, ať už se jedná o přímý přídavek kyselin (např. kyseliny octové) nebo vytvoření kyselin během fermentace (především kyseliny mléčné). Přídavek soli brání během fermentace růstu nežádoucích konkurujících mikroorganismů. Původním hlavním cílem zvýšení kyselosti potraviny bylo zabránit bakterii C. botulinum v produkci toxinů (mezní pH je 4,6).

Nechceme zabíjet naše krávy!

O připravované demonstraci a místech, na nichž bude 29.6. v dopoledních hodinách na dálnicích a dalších výpadech z měst popojíždějící zemědělská technika dnes informoval ministra vnitra Martina Pecinu Jan Veleba, prezident AKČR. V  dopoledních hodinách jednal se zástupci agrárních komor těch regionů, kde tyto protestní akce proběhnou.Budou to výpady dálnic D1,D5 a v Jihočeském a Východočeském kraji. Zároveň Jan Veleba vysvětlil ministrovi Pecinovi důvody protestů českých zemědělců.

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info