Zemědělci budou demonstrovat kvůli mléku, zablokují silnice
29.06.2009 | Mladá fronta Dnes
Zemědělci budou dopoledne blokovat zhruba dvě desítky silnic v Česku. Chtějí tak protestovat proti nízkým výkupním cenám mléka. Protesty se chystají v sedmi krajích.
Mají se do nich zapojit s nejméně 200 traktory a stovkami osobních a nákladních aut. Čeští zemědělci vyšli do ulic naposledy přesně před dvěma měsíci.
Nejrozsáhlejší protesty lze dnes očekávat na dálnici D1. Přes 100 osobních aut má brzdit dopravu na křížení dálnic D1 a D2 u Brna.
Farmáři budou protestovat i na sjezdech z D1 směrem na Jihlavu, Velký Beranov a Humpolec na Vysočině.
Objeví se i poblíž Plzně, na silnici E55 v jižních Čechách či na komunikacích v Olomouckém, hradeckém a Pardubickém kraji. Protest začne v 09:00, měl by trvat dvě až tři hodiny.
Cena mléka se v Česku pohybuje kolem šesti korun za litr, před rokem to bylo přes devět korun. Letos tak zemědělci za mléko utrží o 4,5 miliardy méně než loni.
Podle agrárníků by navíc letos v zemědělství a navazujících oborech mohly ze 40 000 zaměstnanců až 2000 lidí přijít o práci.
Kde bude stát doprava
Jihomoravský kraj
- D1, D2 – křižovatka Bratislava, Praha, Olomouc
- D1, D2 – křižovatka Praha, Brno, Vídeň
- Brno – Řípská – Slatina
- Modřice-Želešice – u obchodního centra Olympia
Vysočina
- D1 – Jihlavský sjezd
- D1 – sjezd na Velký Beranov
- D1 – sjezd na Humpolec
Plzeňský kraj
- D5 – Nájezd Praha – Rozvadov, výjezd u Ejpovic
- Plzeň-sever, tah Karlovy Vary (u Globusu)
Jihočeský kraj
- E55 jižní trasa: Kamenný Újezd – Boršov – České Budějovice Borek – nájezd E55 a ve Veselí nad Lužnicí se točí zpět
- E55 severní trasa: sjezd Milevsko – Písek
Čekanice – Tábor – Planá nad Lužnicí – Soběslav – Drahotěšice a zpět
Královéhradecký kraj
- silnice Rychnov – Dobruška
- silnice Bohuslavice – Hradec Králové – odbočka na Městec
- silnice Nové Město nad Metují – Dobruška
Pardubický kraj
- silnice I/35 na Svitavsku
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulých dní 12.12.2025 - 14.12.2025 (15.12.2025)
- Jak poznat zkažené vejce? Nenechte se zmást červenou skvrnou (14.12.2025)
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)

Tweet



