Evropská unie možná zakáže vývozy australského klokaního masa
23.07.2009 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Vývozy australského klokaního masa do Evropy jsou, na základě zprávy posuzující hygienickou praxi v masném průmyslu zpracujícím klokaní maso, ohroženy. Evropská unie pověřila organizaci Animal Liberation podat zprávu o zdravotních standardech, přínosech welfare a trvalé udržitelnosti chovu klokanů pro maso. V roce 2008 uložilo Rusko, bezprostředně po nálezu antibiotik v tělech poražených zvířat, zákaz na dovoz klokaního masa ze tří australských výrobních podniků.
Ve zprávě pro Evropskou unii bylo odhaleno, že v některých klokaních jatečně upravených tělech určených pro lidskou spotřebubyla nalezena Escherichia coli a salmonela. Hygienickou praxi 3-5 milionů klokanů zpracovávaných ročně není možné zcela regulovat.
Jakákoli vývozní jatka musí při jatečném zpracování a výrobě zvířat přinášet mimořádně vysoké standardy hygieny. Podle autorů předložené zprávy byla zdravotní praxe v průmyslu zpracování klokaního masa nedostatečná, protože se nedržela stejných standardů jako je tomu ve zbylém australském masném průmyslu. Nelze porovnávat další odvětví masného průmyslu, zpracující kuřata, dobytek, ovce, která jsou chována ve stádech, tedy shromažďována a zpracovávána v masozpracujících závodech za hygienických a řízených podmínek, které nejsou právě shodné s případem zpracování klokanů a pravděpodobně jím ani nikdy nebudou.
Průmysl zpracování klokaního masa v Austrálii má hodnotu zpracovávaného množství ve výši 200 milionů australských dolarů ročně a je exportováno do 27 zemí. Více než 80 procent vyváženého produktu jde do Ruska a Evropy.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- V CHKO Jeseníky jsou potvrzeny dvě vlčí smečky, v širším regionu až 40 jedinců (23.07.2026)
- Fotky z koňské soutěže krásy. Tradice přežívá navzdory válkám (23.07.2026)
- Výrobce substrátů Agro CS loni zvedl tržby, ale strojírenská divize má výsledky horší (23.07.2026)
- Ochránci přírody kritizují těžbu dřeva na Svitavsku, případ řeší inspekce (23.07.2026)
- Blatenské rybě loni klesl zisk o čtvrtinu na 6,36 milionu korun (23.07.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 22. 7. 2026 (23.07.2026)
- Zisky Budvaru i Strakonic klesly, škodí i rozdíl mezi lahvovým a čepovaným pivem (22.07.2026)
- Chladná anomálie. V Atlantiku vzniká vzácná La Nina (22.07.2026)
- Zemědělci na jihu Čech snižují stavy skotu, kvůli suchu nemají krmivo (22.07.2026)
- Robin Ambrož: Cenu Jiřího Nováka vnímám jako uznání práce celého týmu (22.07.2026)

Tweet



