Ministerstvo a kraje připravují regionální značku kvality Klasa
27.07.2009 | E15 on line
V obchodních řetězcích by se již příští rok mohly začít objevovat výrobky s regionální značkou kvality Klasa. Už teď je na tuzemských pultech přes tisícovku výrobků se značkou Klasa, nejsou ale rozděleny podle regionů. Projekt, který zastřeší regionální soutěže o nejlepší potraviny, připravují ministerstvo zemědělství, Potravinářská komora a kraje, řekli dnes novinářům ministr zemědělství Jakub Šebesta a hejtman Jihomoravského kraje a šéf Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD).
Jednotlivé kraje v posledních letech pořádají vlastní soutěže o nejlepší potraviny či výrobky v regionu. Cílem nového projektu je tyto soutěže propojit a sjednotit pravidla pro kvalitu vítězných produktů. "Cílem je dát tomu naprosto stejné regule, stejnou značku," poznamenal Šebesta.
Smyslem Regionální Klasy je také zlepšit postavení tuzemských výrobků na trhu. Vztahy mezi zemědělci a obchodními řetězci navíc nejsou ideální, například kvůli výkupním cenám mléka a dalších produktů. Podle ministra je ale důležité, že obchodní řetězce mají o regionální kvalitní výrobky zájem. "Po jednání s řetězci jsem přesvědčen, že význam Regionální Klasy bude velmi vysoký," míní Šebesta.
Zájem podle něj budou mít i spotřebitelé, jak vyplynulo ze zájmu o výrobky, které uspěly právě v krajských, dosud nekoordinovaných soutěžích.
Kraje se budou podle Haška podílet na sjednocení pravidel soutěží. "Úlohou je také postupná výchova spotřebitele v kraji, aby náš spotřebitel dával přednost podle nás kvalitním a bezpečným českým a moravským potravinám," míní hejtman. "Zavedení regioklasy může pomoci, že spotřebitelé budou více preferovat národní produkty," doplnil.
Národní značka kvality Klasa se uděluje od roku 2003. Za tuto dobu jej získalo 1340 produktů od 222 českých a moravských výrobců.
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



