Jindřichovické bačování? Guláš, ovce, pastvina
04.08.2009 | Týden
O tom, že krávy nejsou fialové jako čokoláda Milka a jehněčí maso nesmrdí po ovcích, přesvědčovali děti i dospělé zemědělci v Jindřichovicích pod Smrkem. Na Řasnickém kopci uspořádali takzvané 1. jindřichovické bačování - den na pastvinách mezi ovcemi, krávami a koňmi.
Pořadatelé chtějí, aby se oslava ovcí a také první senoseče stala novou tradicí regionu, řekl Karel Mařík, který je jedním z organizátorů."Návštěvníkům ukazujeme práci s dobytkem a nabídneme jim naše bioprodukty. Tím si chceme vychovat nové zákazníky," dodal Mařík, který chová přes 210 ovcí a 20 kusů hovězího dobytka.
Ve Frýdlantském výběžku se ovce zabydlely na více místech, celkem jich tam soukromí zemědělci drží kolem 1500 kusů. Jde o odolné anglické plemeno Romney Marsch, které se hodí do podhorských oblastí. "Chováme je na vlnu a maso. Budou ale dávat i mléko," dodal Mařík. Do Anglie také míří vlna, kterou ze svého stáda získá, z každé ovečky je jí asi asi šest kilo. "Za kilogram tam dostanu kolem 16 korun , u nás jen pětikorunu," poznamenal.
Od pohádky k jehněčímu guláši
Den s ovcemi zahájila bačovská povídka, po ní následovala přeháňka ovčího stáda a koňská show. Návštěvníci si zkoušeli plstění a barvení vlny. K obědu dostali z kotlíku jehněčí guláš s haluškami. Děti cvičily házení tomahawkem, výrobu slaměných panáků a mohly se i projet na koni. Pořadatelé připravili program až do večera zakončený posezením u táborového ohně.
V Jindřichovicích se otevřel před nedávnem také skanzen se starodávnými vesnickými staveními, s větrným mlýnem, roubeným chlévem, historickou zemědělskou technikou i s domácími zvířaty. S pomocí evropských fondů ho tam vybudovalo sdružení Lunaria, jehož cílem je vrátit krajině v Jindřichovicích ráz, který si uchovávala do doby, než ji poznamenala moderní zemědělská velkovýroba.
Další články v kategorii
- Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o tři procenta, pomohla vyšší poptávka v USA (11.02.2026)
- Koalice se začala zabývat ochranou zvířat. Podle Pospíšila z TOP09 nestačí pouze zpřísnění trestů (11.02.2026)
- Europoslanci schválili další ochranu pro zemědělce v dohodě s Mercosurem (11.02.2026)
- Podnik z Agrofertu chce na Hodonínsku postavit stáje a robotizovat dojírnu (11.02.2026)
- Veterináři varují: Ptačí chřipka je na vzestupu, buďte obezřetní (11.02.2026)
- AI pomáhá s rozpoznáváním medvědů grizzly na Aljašce (11.02.2026)
- Nová mapa pomáhá dostat nevyužité pokrmy z jídelen v Česku k lidem v nouzi (11.02.2026)
- Sklizeň na polích jižní Moravy dvakrát ročně. Vodu by mohl poskytnout Dunaj (11.02.2026)
- Slunéčka svým obětem vysávají vnitřnosti. Mají je v australském parlamentu a vyplatí se i vám (11.02.2026)
- Zajíček v nouzi? Ideální pomoc je otočit se a jít pryč, radí záchranáři (11.02.2026)

Tweet



