Úhyn ryb nezpůsobily jen splašky
12.08.2009 | Denik.cz
Stále bez konkrétní příčiny je případ uhynulých ryb v řece Cidlině na Chlumecku. Hradecká pobočka České inspekce životního prostředí, která případ prošetřuje, čeká na podrobný rozbor vzorků vody, jež na místě odebrala.
„Na oficiální výsledky kompletní analýzy stále čekáme,“ potvrdil Bohumír Dušek z oddělení ochrany vod.
Podle předběžných výsledků analýzy, které měla inspekce k dispozici již minulý týden dva dny po úhynu ryb, však byly ve vzorcích zjištěny splaškové vody.
„Z prozatímního šetření vyplývá, že splašky nejpravděpodobněji pocházejí z čističky odpadních vod v Novém Bydžově,“ sdělil tehdy Dušek. Poznamenal však, že úhyn ryb zapříčinila nejspíš kombinace mnoha faktorů, které způsobily náhlou změnu vodního prostředí.
Čistička se brání
Proti tomuto prohlášení se však ohradila Královéhradecká provozní, která čističku spravuje.
„Novobydžovská čistírna odpadních vod na vině není. Pokud byly zjištěny v rozborech městské splaškové vody, pak nikoliv z Nového Bydžova,“ uvedl výkonný ředitel Královéhradecké provozní Pavel Lipovský. Doplnil, že v úseku, kde byly nalezeny mrtvé ryby, ústí také několik výpustí kanalizace okolních obcí.
„Toto bereme v úvahu. Zdrojem splaškových vod mohly být i další vpustě dešťových kanalizací, avšak část těchto vod pochází také z čistírny v Bydžově. Podle šetření na místě bylo zjištěno, že při silném dešti, který se nad oblastí přehnal, prošlo do řeky odlehčovací komorou 1433 kubíků odpadních vod po mechanickém předčištění a dále neměřené množství nečištěných odpadních vod z odlehčovací komory před vstupem na čistírnu,“ objasnil Dušek.
Podotkl však, že se nejedná o nic nelegálního ani o žádné porušení provozních řádů či zákona. „Případ je i nadále v šetření,“ dodal.
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



