ČR se připojila k přátelské demarši 26 členských států Mezinárodní velrybářské komise určené Islandu
07.10.2009 | Ministerstvo životního prostředí
V pátek 2. října byla pod britským vedením předána islandské vládě diplomatická demarše, upozorňující na přetrvávající problém s lovem velryb na Islandu. Dokument zároveň oceňuje rozhodnutí islandské vlády znovu přehodnotit její postoj k lovu velryb.
V demarši je vyjádřeno zklamání z rozhodnutí bývalé islandské vlády z ledna 2009, kdy představitelé země znovu autorizovali lov velryb pro období příštích 5ti let. Toto rozhodnutí nebere ohledy na dlouhodobé mezinárodní snahy o ochranu kytovců. Navíc Islandský institut pro výzkum moří doporučil tamní vládě zvýšit kvóty pro lov velryb v letošní sezóně.
Podepsané státy vyzývají islandskou vládu, aby se připojila k mezinárodnímu moratoriu na komerční lov velryb a vzala zpět svoji výhradu, kterou Island podal v roce 2000.
Demarše oceňuje úsilí, které vyvíjí Island v rámci různých mezinárodních dohod na ochranu přírody a vyjadřuje přání, aby rozšířil toto své úsilí i na ochranu kytovců. Demarše rovněž vyzdvihuje roli, kterou Island hraje v oblasti pozorování velryb, které má přínosy nejenom výchovné a vzdělávací, ale i ekonomické a sociální. Zároveň je vyjádřena podpora rozhodnutí islandské vlády vyhradit určité oblasti moře pouze pro pozorování velryb.
Státy podepsané pod touto diplomatickou demarší podporují rozhodnutí současné vlády Islandu přehodnotit postoj ke komerčnímu lovu velryb, vyzývají k respektování světového moratoria Mezinárodní velrybářské komise (IWC) a ukončení komerčního lovu. Česká republika se svým podpisem připojila k této výzvě jako jediná ze zemí bývalé východní Evropy.
Nová hodnotící zpráva islandské vlády o tamním lovu velryb se očekává 16. října 2009.
Další články v kategorii
- Velká vinařství zkouší se změnami v konzumaci bojovat i vínem v plechovkách (10.06.2026)
- Na jahody si letos kvůli chladnému počasí počkáme, říká farmář. Cenu nemění (10.06.2026)
- MZe nyní pracuje s více variantami předkupního práva na zemědělskou půdu (10.06.2026)
- Jana Patková: Klidně můj návrh na zákaz norování opište, hlavně když pomůžeme přírodě (10.06.2026)
- Aby lesy ukládaly uhlík, musí především přežít (10.06.2026)
- Vědci z MENDELU zkoumají reálné využití vybraných listnatých nepůvodních dřevin v lesním hospodářství (10.06.2026)
- Symbol Západu se stal fenoménem. Coca-Cola se v Česku vyrábí už 55 let (10.06.2026)
- Až o polovinu levněji. Redaktoři vyrazili na jahody do Polska (10.06.2026)
- Nejde o datum na obalu. Vědkyně popsala, jaké jídlo nejspíš vyhazujete zbytečně brzy (10.06.2026)
- Hřebci z Podyjí odjeli za holkami, jejich pastviny jsou nyní prázdné (10.06.2026)

Tweet



