Bohemia Sekt chce více vyvážet
13.10.2009 | Mladá fronta Dnes
Až o čtvrtinu více vín, sektů a lihovin chce letos vyvézt do 17 zemí největší český producent vína, skupina Bohemia Sekt. Letošní export 1,2 až 1,3 milionu lahví by měl být exportním rekordem; loni mírně převýšil milion lahví. Celkový letošní prodej podniku by měl přesáhnout 23 milionu lahví.
"V exportu vidíme potenciál zejména v zemích bývalého Sovětského svazu jako je Rusko a Ukrajina, kde se nám daří spíše se sekty a s Pražskou vodkou, ale také například v Polsku," řekl marketingový ředitel Bohemia Sektu Martin Fousek.
Nejúspěšnější je firma na Slovensku, kde letos prodá milion lahví vína "řady motýlů" z produkce Vína Mikulov. "Roste vývoz sektů do Belgie, která je druhým nejsilnějším vývozním teritoriem," uvedl Fousek.
Letos tam podnik vyveze statisíce lahví. Získal také nové trhy, například Ghanu s víny a sekty a Panamu s vodkou. "Tamější velkoobchodníci už odebírají pravidelně," dodal ředitel. Celkem vyváží firma do 17 zemí, mezi nimiž je i Japonsko a Austrálie.
Podíl exportu zvyšuje firma meziročně už 15 let. V Evropě i ve světě zájem o šumivá vína už několik let roste. Podle Fouska má ale každá středo i západoevropská země svého lokálního "hrdinu" v sektech, který je na svém trhu dominantní. Celoevropsky fungují pouze značky šampaňského, což je ale ve většině zemí i v ČR malý trh.
V zahraničí se začínají prosazovat také novinky firmy, tedy bílý sekt z modrých hroznů, nealkoholický sekt a třikrát filtrovaná Pražská vodka premium se 45 procenty alkoholu.
Podnik také importuje do Česka značky sesterských společností, například první skutečné šampaňské v jeho porfoliu Alfred Gratien a německou vodku Gorbatchow. Obojí roste, šampaňského prodá letos Bohemia Sekt tisíce lahví, vodky desetitisíce. Dlouhodobě dováží do ČR desetitisíce lahví slovenského sektu Hubert, zájem o něj mírně roste.
Další články v kategorii
- FAO: Světové ceny potravin v lednu klesly, zlevnily mléčné výrobky či maso (07.02.2026)
- Zjednodušení podmínek přesunu zvířat vnímavých ke katarální horečce ovcí do některých zemí (06.02.2026)
- Na Šumavě vzniká nová rezervace divokých koní, čtvrtá v jižních Čechách (06.02.2026)
- Nordzucker uzavře svůj slovenský cukrovar kvůli nízkým cenám cukru v EU (06.02.2026)
- Bluetongue: má smysl vakcionovat proti dalším sérotypům? (06.02.2026)
- Zvyšující se riziko horkých vln je rizikem i pro zemědělce, říká klimatolog (06.02.2026)
- Svazy: Obnovení dotace pro potravináře zvýší zpracovatelské kapacity v ČR (06.02.2026)
- Kontroly v KFC našly pochybení ve třetině případů, uvedla inspekce (06.02.2026)
- Inspektoři uzavřeli restauraci v lázeňském letovisku. Našli v ní plíseň i hmyz (06.02.2026)

Tweet



