Úřad EFSA nesouhlasí s použitím hovězích střev na uzeniny
14.10.2009 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Průmyslová lobby ENSCA (Asociace pro přírodní uzeninová střívka) nechala u norské instituce Det Norsko Veritas (DNV) zpracovat studii týkající se rizika BSE při použití hovězích střev k výrobě uzenin. Přitom bylo hodnoceno 18 krav s infekcí BSE v mozku a závěr byl, že riziko ze střev dobytka ze zemí EU je zanedbatelné. Panel pro biologická rizika úřadu EFSA však nepovažuje studii za dostatečně nezávislou a zdůraz’ňuje, že ve výsledcích studie je mnoho nejistot. Ke zkreslení mohlo dojít, pokud jde o stupeň infekčnosti BSE v příslušné zemi, nebyla vzata v úvahu křížová kontaminace, a kromě toho studie zcela nevyloučila možnost výskytu BSE v jejunu a ileu. EFSA trvá na stanovisku z r. 2007 ( EFSA-Q-2006-316), a to i v případě, že by ileum bylo odstraněno, protože nechce připustit ani „zanedbatelné riziko“.
Konečné rozhodnutí, o uznání výsledků studie za přesvědčivé pro připuštění použití hovězích střívek pro výrobky jako polský či métský salám, jelita, mortadela apod. zůstává na Komisi.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Zjednodušení podmínek přesunu zvířat vnímavých ke katarální horečce ovcí do některých zemí (06.02.2026)
- Na Šumavě vzniká nová rezervace divokých koní, čtvrtá v jižních Čechách (06.02.2026)
- Nordzucker uzavře svůj slovenský cukrovar kvůli nízkým cenám cukru v EU (06.02.2026)
- Bluetongue: má smysl vakcionovat proti dalším sérotypům? (06.02.2026)
- Zvyšující se riziko horkých vln je rizikem i pro zemědělce, říká klimatolog (06.02.2026)
- Svazy: Obnovení dotace pro potravináře zvýší zpracovatelské kapacity v ČR (06.02.2026)
- Kontroly v KFC našly pochybení ve třetině případů, uvedla inspekce (06.02.2026)
- Inspektoři uzavřeli restauraci v lázeňském letovisku. Našli v ní plíseň i hmyz (06.02.2026)

Tweet



