Začíná největší kampaň pro šetrné lesnictví
20.10.2009 | Denik.cz
Největší kampaň na podporu certifikátu šetrného lesnictví FSC odstartovala v pondělí v České republice.
Projekt s názvem „Miluje dřevo, chrání les“ má za cíl upozornit na možnost koupit dřevěné zboží s mezinárodní značkou FSC. Ta zaručuje, že zboží je vyrobeno z legálně těženého dřeva, z lesa, kde se hospodařilo šetrným způsobem k přírodě a s ohledem na lidská a sociální práva obyvatel.
„Značku BIO potravin a její význam zná již většina českých občanů. Značka FSC je paralelou pro výrobky ze dřeva a papíru, její známost je však bohužel zvláště ve srovnání se západoevropskými zeměmi velmi nízká,“ říká Tomáš Duda, zástupce ředitele organizace FSC ČR. Projekt reaguje na stále větší množství mizejících, ohrožených a devastovaných světových lesů, které patří k nejvíce ohroženým ekosystémům planety a na problémy spojené s nelegální těžbou dřeva.
Nelegální těžba vážným problémem
Odhaduje se, že ve víceméně původním, nenarušeném stavu zůstalo už jen asi 22 procent plochy původních pralesů. Každý rok ztrácí svět plochu pralesů o rozloze dvou Českých republik, na níž žijí tisíce druhů rostlin a živočichů. Velmi vážný problém představuje nelegální těžba. V brazilské Amazonii je až 80 procent stromů pokáceno nezákonně. Zhruba polovina tropického dřeva dováženého do zemí Evropské unie pochází také z nelegálních zdrojů. Devastace lesů však není problémem pouze v tropech. Podobným tempem dochází k ničení severských lesů v tajze. Ačkoliv v České republice i jinde v Evropě lesa celkově přibývá, starý kontinent patří k největším spotřebitelům dřeva ze světových lesů.
Problémy s hospodařením nešetrným k přírodě přetrvávají i v řadě zemí Evropy, včetně České republiky. Namísto přírodě blízkých lesů se na řadě míst stále pěstují nepřirozené smrkové monokultury, které hůře odolávají vichřicím a nedokáží při hrozbě povodní zachytit tolik srážek, jako lesy listnaté či smíšené. Navíc zdravotní stav českých lesů patří k nejhorším v Evropě. „Protože ochranu lesů a šetrné lesní hospodaření považujeme za mimořádně závažné téma, rozhodli jsme se ještě více zaměřit na spotřebitele dřevěných a papírových výrobků, kteří mohou svým jednáním pomoci zabránit nelegální těžbě dřeva a přispět tak k ochraně českých i světových lesů,“ uzavřel Duda.
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



