Balené vody se holedbají kvalitou, v testu však propadly

Pouze čtyři z 18 testovaných balených vod vyhověly kvalitativním požadavkům v testu provedeném občanským sdružením spotřebitelů Test. Naopak, všechny testované vzorky vody z vodovodu zkouškou prošly, byť ve dvou případech s drobnými výhradami.

Oznámil to manažer testování Václav Beneš.

Nevyhovující balené vody obsahovaly například zvýšené množství cizorodých látek, nadlimitní obsah dusitanů, ve dvou případech vzniklo podezření na nepovolenou úpravu vody. Naopak, všechny testované vzorky vody z vodovodu zkouškou prošly, byť ve dvou případech s drobnými výhradami.

Výskyt chloroformu v pitné vodě z ostravského kohoutku sice převyšoval český limit, přesto byl hluboko pod požadavkem evropské směrnice. Pitná voda z Plzně pak obsahovala nadlimitní množství železa, jehož zvýšené množství však není zdravotně nebezpečné. Testována byla z vodovodního řádu v pěti velkých českých městech.

Souboj kohoutků s lahvemi

Mezi výrobci balených vod a vodárenskými firmami se v posledních měsících přiostřil souboj o zákazníky. Obě konkurenční strany se na internetu i pomocí novinových inzerátů snaží spotřebitele přesvědčit, že právě jejich voda je pro ně nejlepší variantou.

"Ve výčtu provedených analýz nechybí ani látky zdravotně závažné, jejichž představiteli jsou dusičnany, dusitany, benzo(a)pyren, polycyklické aromatické uhlovodíky, chloroform, arsen, olovo, nikl a další," řekla dnes k výsledkům testu šéfredaktorka časopisu Test Ida Rozová.

Svaz minerálních vod přitom nedávno právě absenci škodlivých látek označil za jednu z hlavních výhod balené vody proti vodě z kohoutku. Balená voda prý podléhá přísnějším limitům na obsah těchto látek, její kvalitu podle svazu také neovlivňuje kvalita vodovodu.

"Dosud nemáme k dispozici jediný důkaz o tom, že by pití balené vody přinášelo jakýkoli zdravotní benefit, srovnáváme-li samozřejmě vodu hygienicky nezávadnou," oponují stoupenci pití vody z kohoutku na webu www.vodovoda.cz.

Kohoutková je vždy čerstvá

"Balená voda má své využití především v případech, jako je cestování nebo v případě poruchy vodovodního řádu. Kupovat balenou vodu jako náhražku pitné vody z vodovodu je ekonomicky nevýhodné," podotkl dnes Beneš. "Pitná voda z kohoutku je na rozdíl od vody balené vždy čerstvá," dodal.

Dle statistik mu Češi v posledních letech dávají za pravdu a pijí čím dál méně balené vody a raději si ji načepují doma z vodovodního kohoutku. Ta je přes své každoroční zdražování stále mnohonásobně levnější než balená voda.

Zatímco litr vody z vodovodu stojí zhruba pět haléřů, stejné množství nejlevnější vody v PET láhvi se dá pořídit za necelé tři koruny v diskontních prodejnách, ale také za několik desítek korun, které zákazník zaplatí za značkovou zahraniční minerálku.

Zájem o balenou vodu klesá

Tuzemská spotřeba balené vody podle údajů Svazu výrobců nealkoholických nápojů od roku 2005 do loňska poklesla zhruba o čtyři procenta na 877 milionů litrů.

U balených vod bylo v rámci testu provedeno 64 analýz, u vodovodní vody navíc ještě zkoušky zaměřené na pesticidy. Podrobné výsledky testu jsou volně přístupné na internetové adrese www.dtest.cz.

Zkouškám byly podle Testu podrobeny kromě vody z vodovodního řádu vody kojenecké, přírodní a minerální vhodné pro přípravu kojenecké stravy a také vody pitné. Balené vody pocházely z kamenných obchodů, které prý mají lepší podmínky pro skladování vody než menší obchody či benzinové pumpy.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info