Boom solárních elektráren přitahuje pozornost spekulantů s pronájmy pozemků a střech
04.12.2009 | Agris
Neuvěřitelný boom instalací solárních panelů k výrobě elektrické energie přiměl jednoho z největších českých dodavatelů této technologie, firmu CZ-elektronika, s.r.o., k razantní restrukturalizaci podniku. Firma varuje před spekulanty s pronájmy.
„Díky státem garantované výkupní ceně na 20 let dopředu se z fotovoltaických systémů stal velmi výhodný byznys. Proto jsme byli nuceni přehodnotit naše podnikatelské záměry, předat část výroby některým českým subdodavatelům a razantně posílit obchodní oddělení,“ říká Petr Hlaváček, šéf vývoje a marketingu CZ-elektroniky. Podle jeho slov se obdobný vývoj jako v Česku dá předpokládat i v dalších státech bývalé východní Evropy.
V souvislosti s boomem slunečních elektráren varuje před spekulanty, kteří v této oblasti státem garantovaného podnikaní vidí snadné zisky. „Scénáře tohoto nekalého podnikaní se množí. Spekulanti si pronajmou vhodnou střechu nebo pozemek a u ČEZ nebo jiné společnosti si nasmlouvají maximální kapacitu sítě. V lepším případě elektrárnu skutečně postaví, ale majiteli střechy nebo pozemku platí jen směšné nájemné nebo v horším případě nepostaví nic, ale skutečně solidní zájemce o vybudování solární elektrárny musí daný pozemek nebo střechu několikanásobně přeplatit, protože kapacita sítě je spekulanty už nasmlouvaná na nepřekročitelný limit,“ vysvětluje Hlaváček.
Další články v kategorii
- 22. březen 2026 – Světový den vody: bezpečnost, rovnost i každodenní samozřejmost (22.03.2026)
- Proč jíst dávnou potravinu chudých? Snižuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi (21.03.2026)
- SVS: V klobáse od Řeznictví a uzenářství Bylany byla zjištěna listerie (20.03.2026)
- Ministerstvo posune příjem žádostí o zemědělské investice z letošního podzimu na jaro příštího roku (20.03.2026)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 11 (20.03.2026)
- Policie eviduje za loňský rok v Česku 17 úmrtí spojených s kratomem (20.03.2026)
- Autu, jež přepravovalo u Českých Budějovic dobytek, chybělo jedno kolo (20.03.2026)
- Horské ekosystémy se mění v důsledku oteplování pětkrát rychleji než lesy a louky (20.03.2026)
- Los Emil je v Rakousku celebritou, vyšla o něm knížka pro děti (20.03.2026)
- V Plzeňském kraji mírně klesl počet dojnic i výroba mléka, dojivost se zvýšila (20.03.2026)

Tweet



