Monitorovací systém posílá farmáři sms o potřebě vody u plodin
11.02.2010 | ÚZEI, Agronavigator.cz
V USA byl vyvinut automatizovaný monitorovací systém, který umožňuje farmářům přijímat textové zprávy do jejich mobilních telefonů od rostlin, které tak oznamují, zda mají potřebu vody.
Každý rostlinný druh má poměrně úzké rozmezí vnitřní teploty pro optimální růst,. Když teplota listů stoupne těsně nad horní limit a zůstává tam příliš dlouho, rostlina potřebuje vodu pro ochlazování a hydrataci. Nyní je vyvíjen automatizovaný monitorovací systém, který umožňuje farmářům přijímat textové zprávy do jejich mobilních telefonů od rostlin, které „říkají“ zda jsou nebo nejsou „žíznivé“.
Tento Smart-CropTM systém, vyvinutý společností Accent Engineering, Inc. se sídlem v Lubbock ve státě Texas, se spoléhá na bateriové infračervené teploměry umístěné v zavlažovaných polích, které měří teploty listů a předávají informace počítačové stanici. Připojení modemu k této stanici umožňuje stahování údajů o teplotě do osobního počítače. Modem může také posílat textové zprávy do mobilního telefonu farmáře. SmartCropTM umožňuje farmářům zvolit prahovou úroveň teploty a času, při které chtějí dostat upozornění.
Agricultural Research, vol. 57, 2009, č. 9, s. 23
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Ministr Šebestyán: Ceny potravin i slevové akce prověřím. Válku s řetězci nechci (13.02.2026)
- K omezení lovu na naháňkách? (13.02.2026)
- Odpovědi na dotazy čtenářů k novele lesního zákona (II.) (13.02.2026)
- Hlášení podrývání v LPIS – rozšíření plodin (13.02.2026)
- Poláci na Tučný čtvrtek, který připadá na dnešek, snědí asi sto milionů koblih (13.02.2026)
- Na Hradecku začala likvidace chovu s ptačí chřipkou, utraceno bude 6800 kachen (13.02.2026)
- Informace z jednání francouzských plemen (13.02.2026)
- Napadne i přes deset centimetrů sněhu, ukázali meteorologové mapu srážek (13.02.2026)
- Vinaři diskutovali udržitelnou budoucnost tuzemského vinařství (13.02.2026)
- Srbští farmáři protestují proti nízkým cenám „mléčnou blokádou” (13.02.2026)

Tweet



