Prodej mléka z automatů klesl, lidé se bojí nemocí

Prodej mléka z automatů podle farmářů na Vysočině v posledních dvou měsících klesl asi o třetinu.

Odliv zájemců přičítají mediálním informacím o možné škodlivosti čerstvého mléka. Podle prvních kontrol, které v kraji provedli veterináři, bylo mléko v pořádku. Zákazníci by ale měli dbát upozornění na automatech, že syrové mléko je potřeba před pitím převařit, řekl ČTK ředitel krajské veterinární správy Jiří Šulc. Na Vysočině funguje 15 automatů.

Na množící se průjmová onemocnění upozornil zkraje roku v souvislosti s rostoucím prodejem neošetřeného mléka hlavní hygienik Michael Vít.Farma Mošnova z Vystrkova, která chová 50 krav, provozuje od října mléčný automat v Humpolci. Litr mléka prodává za 14 korun. Do konce ledna se denní prodej ke spokojenosti majitelů pohyboval kolem 150 litrů. Ale poté, co se v médiích objevily zprávy o onemocněních, která by mohla být ze syrového mléka, klesl zájem ze dne na den o třetinu, uvedla farmářka Květa Mošnová. "My jsme s kvalitou mléka žádné problémy neměli, ale prodej se zatím zpátky nevrátil," řekla.

Podobné zkušenosti má také podnik Agro Mohelno, který má pět mléčných automatů na Třebíčsku. "Řádově došlo k poklesu prodeje o 35 procent," konstatoval ředitel Michal Smetana. Dodal, že podle jeho informací mají podobné zkušenosti také ostatní provozovatelé mléčných automatů.

Veterináři na Vysočině zatím s novým způsobem prodeje mléka nemají špatné zkušenosti, zřejmě i proto, že farmáři jsou zvyklí plnit přísné hygienické požadavky mlékáren. "Našimi inspektory byly zajištěny odběry šesti vzorků mléka z automatů. Nebyly v nich zjištěny patogeny ani rezidua infekčních látek," uvedl Šulc. Na farmách, které prodávají mléko k přímé spotřebě, se teď veterináři zaměřili i na kontroly filtrů v mléčnicích. Další prověrka se týká syrového mléka - vzorky se budou brát přednostně z mléčných automatů.

Přímým prodejem mléka si chovatelé krav chtějí vylepšit tržby, byť tak zpeněžují jen malou část produkce. Při prodeji v automatech dostanou za litr mléka kolem 15 korun, mlékárny jim neplatí ani polovinu. Výhodou čerstvého plnotučného mléka pro zákazníky je podle farmářů lepší chuť a vyšší obsah zdraví prospěšných látek než v baleném mléku z obchodů. Nabízí také možnost domácího zpracování na smetanu, jogurt, kefír či tvaroh.

Vysočina je největším producentem mléka v Česku, na republikové výrobě se podílí 16 procenty. Nejvíc automatů funguje na Žďársku - v tamních obchodech lidé najdou šest přístrojů. O jeden automat méně má Třebíčsko. Na Havlíčkobrodsku a na Pelhřimovsku je shodně po dvou automatech. Možnost takového nákupu mléka zcela chybí jen na Jihlavsku

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info