Souhrn událostí uplynulého dne - 27.4.2010

Sdělení pro zemědělskou veřejnost - byly překročeny všechny meze

Čeští zemědělci se potýkají s obrovskými dopady hospodářské krize. Meziroční propad tržeb ze zemědělské činnosti činí v roce 2009 plných 25 %. Vedle pěstitelů obilovin je nejpostiženějším oborem chov mléčných krav. Jednou z mála pomocí, zejména pro menší chovatele, je prodej syrového kravského mléka prostřednictvím mléčných automatů. Na místo podpory, jako je tomu například na Slovensku a v zemích západní Evropy se v ČR vede proti tomuto způsobu prodeje mléka mediální kampaň. Včera byla v této záležitosti svolaná do restaurace Sahara Cafe v Praze tisková konference na téma „Pít či nepít mléko z automatů?“

Tetra Pak: Čerstvé mléko z automatů může ohrozit zdraví

Čerstvé mléko z automatů může ohrozit zdraví, obsahuje totiž mikroorganismy nebezpečné zejména pro děti a kojící ženy. Na tiskové konferenci pořádané firmou Tetra Pak, která vyrábí obaly na trvanlivé mléko, to novinářům sdělili odborníci na tuto problematiku. V Česku přitom v poslední době roste počet automatů na prodej neupravovaného mléka přímo od zemědělců. Ti se však proti kritice ohrazují, vše je prý veterinárně a hygienicky ošetřeno. Na každém automatu je navíc povinně uvedeno, že mléko je potřeba před pitím tepelně upravit.

Babiš: Unie likviduje české potravinářství

Za likvidací českého potravinářského průmyslu stojí Evropská unie, navíc vysocí státní úředníci a zástupci Česka v Bruselu nedostatečně hájí zájmy domácích zemědělců a potravinářů. Na dnešním setkání na téma České zemědělství v EU se takto vyjádřil Andrej Babiš, majitel skupiny Agrofert Holding a jeden z nejbohatších tuzemských podnikatelů. Babiš je dlouhodobým kritikem unie a během svého vystoupení ji přirovnal k bývalé Radě vzájemné hospodářské pomoci, sdružující v době studené války socialistické státy sovětského bloku.

Do Paříže přijelo 1300 traktorů protestovat proti levnému obilí

Do Paříže se dnes sjelo zhruba 1300 traktorů na protest proti klesajícím výkupním cenám obilí. Pěstitelé obilí požadují rychlé vládní kroky ke zvýšení těchto cen. Upozorňují, že vyhlídky na další silnou sklizeň prohloubí pokles cen a spolu se snížením dotací způsobí nárůst jejich ztrát. Protestem chtějí pěstitelé také vyjádřit obavy z budoucnosti zemědělské politiky Evropské unie, z níž těží. Francie je největším příjemcem v rámci společné zemědělské politiky bloku; loni získala zhruba 20 procent z celkových zemědělských dotací EU. Průměrná cena pšenice ve Francii v loňském roce podle údajů tamního ministerstva zemědělství klesla o 25 procent.

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info