Prohlášení AK ČR k vetu novely zákona o ovzduší prezidentem republiky
13.05.2010 | APIC-AK
Veto prezidenta ČR přinese zemědělcům přímé škody
Prezident ČR se rozhodl využít své pravomoci dané čl. 50 Ústavy České republiky a vrátit Poslanecké sněmovně zákon, kterým se mění zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění pozdějších předpisů, přijatý dne 28. dubna 2010.
Vetovaný zákon měl zavést od 1. června 2010 navýšení objemu biopaliv u motorových benzínů z dosavadních 3,5 % na 4,1 % a u motorové nafty z 4,5 % na 6,1 %. Legislativní proces byl započat již na podzim minulého roku a byly na něj navázány i plány zemědělců ohledně množství ploch osetých komoditami určenými ke zpracování na biopaliva na jaře roku 2010 (cukrová řepa, obilí a řepka). Proces setí je dávno ukončen a zemědělci mají osety plochy odpovídající plánovanému navýšení biopaliv, v případě výroby biolihu jde o 9 500 ha osetých obilím, popř. cukrovkou, což odpovídá navýšení objemu biolihu o 0,6 % a v případě MEŘA jde o o 57 500 ha řepky, což odpovídá navýšení objemu o 1,6 %.
Současná situace nastalá vetováním novely zákona o ochraně ovzduší v kombinaci s plánovanými parlamentními volbami představuje potencionální škody pro zemědělce, kdy mají ohroženo uplatnění již zasetých zemědělských plodin z 67 000 ha půdy, což odpovídá 2,7% osevních ploch ČR. V současné době není jasné zejména časové hledisko projednávání vráceného zákona nově zvolenou Poslaneckou sněmovnou, popř. schválení stávající Poslaneckou sněmovnou ještě před volbami.
Vedení AKČR
Další články v kategorii
- Okamura: Potravinový ombudsman bude z MZe, zaměří se na ceny potravin (17.02.2026)
- Jak dát plastům druhý (a třetí) život: výzkum na FCH VUT může změnit třídění a recyklaci (17.02.2026)
- Dotaci na agrolesnictví lze nově kombinovat s podporou na biopásy (17.02.2026)
- Rusko stále umí Západu prodávat schovaný plyn. Jeho levných hnojiv se neštítí Američané ani Poláci (17.02.2026)
- Bernard přichází s novým konceptem městských podniků Brewhouse (17.02.2026)
- Mladý zemědělec v Humpolci: první a třetí místo obsadili žáci ze stejné školy (17.02.2026)
- Ministerstvo zemědělství rozšiřuje možnosti podpory agrolesnictví a zjednodušuje zalesňování (17.02.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 16.2.2026 (17.02.2026)
- Prošlé maso z KFC? Nic neobvyklého. Inspektorů je málo a hygiena restaurací trpí (16.02.2026)
- Přes osmdesát stravovacích podniků mělo loni na Příbramsku potíže s hygienou (16.02.2026)

Tweet



