Jahody, broskve i mrkve živoří v mokru, zahrádkáři mluví o katastrofě

Tam, kde nadprůměrně prší, ale jinak se počasí drží v normě, se mohou zemědělci radovat. Díky dostatku vláhy je čeká spíše vydatnější úroda. Na mnoha místech Česka však déšť a chladnější počasí škodily, protože rostliny buď nerostou, nebo hnijí na polích. Už teď je zřejmé, že letos bude mizerná úroda jahod, které v mokré půdě plesnivějí.

Podobné to zřejmě bude s letním ovocem – meruňkami či broskvemi. Rostlinám se v chladném počasí nechce klíčit a listy ovocných keřů a stromů napadají škůdci i choroby.

V takových podmínkách se skvěle daří mšicím a slimákům, ale i různým druhů rzi, proto zahrádkáři musejí ve velkém používat postřiky a slimáky neustále sbírat. Úplně živoří teplomilná zelenina, jako jsou okurky nebo rajčata.

Zahradníci radí ovocné stromy a zeleninu chemicky ošetřit okamžitě poté, co vysvitne sluníčko. Je potřeba využít každý slunný den, takže například tento víkend.

O něco lépe vidí situaci zemědělci. "Tam, kde voda nestojí, se sice blýská na dobrou úrodu, ale třeba kukuřici chladnější počasí rozhodně nesvědčí," popisuje Michal Pospíšil z Asociace soukromého zemědělství.

Zemědělci na Přerovsku si zase stěžují, že kvůli vodě, která stojí na polích, nemohou sklízet jetel, vojtěšku a další pícniny, kterými krmí dobytek. Hrozí, že krmiva na polích shnijí.

O letošní úrodu se bojí i vinaři, na jižní Moravě nemohou vyjet do vinohradů, protože země je rozbahněná. Na Mělnicku je zase tak atypicky chladné počasí, že víno neroste, navíc není možné ho chemicky ošetřit. Deštivé a chladné jaro může zatočit také s úrodou medu.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info