Nová 19procentní DPH zdraží chleba, teplo i vstupenky do kina

Současná snížená desetiprocentní sazba DPH, do níž spadají například potraviny, voda, teplo, knihy, jízdné či různé vstupenky, by se mohla skokově posunout na 19 procent. To by v případě plného promítnutí do ceny zboží či služby znamenalo zdražení o 8,2 procenta. Podle obchodníků takový skok v maržích utopit nepůjde a budou muset zdražit.

"Na přesné kalkulace je zatím brzy, ale s cenami potravin to určitě zamává," předvídá šéf řetězce Globus Petr Vyhnálek.

"Určitě se to v cenách projeví, byť asi ne v plné výši. Tlačit na cenu bude stále trh a myslím si, že především výrobci potravin mají stále kde snižovat náklady a tím i možnost vyrábět efektivněji a levněji," myslí si Petr Havel, analytik, který se specializuje na zemědělství a potravinářství.

Podle něj snad jen pekárny už nemají kde ušetřit. Ceny pečiva by tak zřejmě kvůli nové DPH nabobtnaly. Podle něj by na druhé straně mohly mít větší prostor k pohlcení vyšší daně masokombináty a mlékárny. "Bude záležet, co s vyššími cenami udělá trh. Pokud bude tlak na cenu velký, nemusí se promítnout celé zvýšení daně," potvrzuje Milan Teplý, šéf výrobce mléčných výrobků Madeta.

Pohřeb podraží o tisíce, automobily příliš nezlevní

Ještě hůře jsou na tom obory jako doprava či cestovní ruch. Ty už nyní jedou podle svých slov "na krev" a vyšší daň by musely promítnout v plné výši.

"Při dnešní konstelaci už není kde brát. Museli bychom vyšší sazbu přenést na cestující," přiznává Miroslav Hucl, šéf ČSAD autobusy Plzeň. Stejně vidí situaci hoteliéři a podnikatelé v pohřebnictví. "Průměrné pohřby zdraží i o několik tisíc, prostor pro vykrytí vyšších daní zde není," upozorňuje Jaroslav Mangl, provozní ředitel pohřební služby Elpis.

Zdražování se nevyhne ani dodávkám vody a tepla. "Případné zvýšení sazby by automaticky způsobilo změnu cen tepelné energie," uvedl Václav Hrach, předseda představenstva společnosti MVV Energie. Plyn a elektřina jsou už nyní ve vyšší sazbě.

Výrazně se vyšší daň může projevit při nákupu nemovitostí. Většina bytů do 120 metrů čtverečních je také v dolní sazbě daně. "Ceny jsou nyní dost dole, takže celá část vyšší daně zřejmě nepůjde pohltit, bude záležet na situaci na trhu," přemítá Aleš Novotný, výkonný ředitel developerské společnosti Central Group.

Vyšší daň děsí také podnikatele v oblasti zábavy a kultury. Podražit by mohly vstupenky do kina a také lístky na koncerty. "Pokud to projde, bude to pro nás těžká rána. Konstrukce současné ceny vstupenky je jasně nastavena na současnou výši daně," říká Jan Bradáč, šéf sítě multikin CineStar.

"Podobné sjednocení na Slovensku výrazně utlumilo návštěvy kulturních akcí. Lístky na velké koncerty mohou podražit o stovky korun," varuje promotér Robert Porkert, šéf společnosti Interkoncerts.

Podle obchodníků se zdražení projeví také na cenách knih, dětských plen, autosedaček či u dřeva na otop.

Naopak s tím, že by znatelně zlevnilo zboží z horní hranice DPH – třeba automobily, pohonné hmoty, alkohol, sportovní potřeby či elektronika, kde se sníží sazba z 20 na 19 procent, obchodníci spíše nepočítají.

Stesky podnikatelů tlumí Vladimír Bezděk, mozek návrhu, který má vyřešit budoucí financování starobních důchodů.

"Nemám pocit, že by se kvůli růstu DPH měla rozpadnout naše ekonomika, nebo vzniknout inflační vlna. Když se naposledy v roce 2004 před vstupem do EU DPH citelně zvýšilo, vybralo se do rozpočtu o 40 miliard víc a inflace přitom byla 1,2 procenta," mírní obavy Vladimír Bezděk.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info