Zvyšování kvality a bezpečnosti vajec pomocí genetiky

Spotřebitelská vejce jsou považována za zdroj výživných látek, a proto je výživáři dobře přijímají. Špatná kvalita vaječné skořápky však vede ke zvýšenému výskytu poškozených (nakřáplých) vajec. Pravděpodobnost, že se u nakřáplých vajec vyskytne salmonela, je 3–93krát vyšší než u neporušených vajec. Z hlediska vjemu spotřebitelů je rovněž důležitý vzhled skořápky.

Pro chovatele nosnic je kvalita vajec jedním z hlavních hledisek. Jestliže jsou vejce kvalitní, chovy nosnic mají delší životní cyklus. Při nekvalitních vejcích se značně zvyšuje odpad a délka života nosnic se zkracuje.

V rámci projektu SABRE zaměřeného na šlechtění hospodářských zvířat byla identifikována řada transportních molekul odpovědných za sekreci bílkovin a minerálních látek potřebných pro tvorbu skořápky a byl vytvořen nový nástroj na lepší výběr slepic pro chovy, ve kterých budou nosnice snášet kvalitnější a zdravější vejce.

Na zbarvených vejcích na obrázku je vidět množství kutikuly – ochranné antimikrobiální vrstvy na vejcích.

Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info