Devět z deseti pekáren je prý ve ztrátě

Růst cen obilí a následně mouky a očekávané skokové zdražení elektřiny v příštím roce dělá starosti pekařům.

Podle průzkumu Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR přitom již v letošním prvním pololetí devět z deseti pekáren skončilo ve ztrátě.

Pekaři proto budou během podzimního vyjednávání s obchodními řetězci chtít, aby jim obchodníci platili za pečivo více než dosud. »Dle údajů ČSÚ klesla za poslední dva roky v období hospodářské krize odbytová cena chleba o 15 procent, cena pšeničného pečiva o 25 procent, a ceny jsou tak dnes na úrovni jako před deseti lety,« uvedl svaz ve svém prohlášení. Zatímco loni touto dobou cena tuny potravinářské pšenice jen výjimečně přesáhla 2800 Kč, dnes již je vyšší než 4500 korun. Mlynáři podle pekárenského svazu již dopředu avizovali brzké zdražení mouky o 2000 Kč za tunu. V červnu jim za ni pekaři platili v průměru lehce přes 5500 korun za tunu.

Podle pekařů nemusí případné zvýšení výrobních cen pečiva znamenat, že vzroste jeho cena pro spotřebitele. Obchodní řetězce se totiž snaží držet ceny základních potravin, mezi něž chléb a rohlíky nebo housky patří, dole. V ostrém konkurenčním boji obchodníků jsou tyto ceny jednou ze zbraní k nalákání zákazníků. Řetězce přitom od pekáren odebírají zhruba dvě třetiny jejich produkce. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby však určitě nějaké navýšení spotřebitelských cen pečiva nastane.

O budoucích cenách chleba a pečiva v ČR rozhodnou zejména podzimní jednání velkých pekáren s obchodními řetězci. Na podzim uzavírané smlouvy jsou podle svazu pro pekaře nevýhodné, platí totiž celý následující rok a případný růst nákladů v nich není zohledněn.

»Není dlouhodobě možné nakupovat vstupy za evropské ceny a prodávat finální výrobky za ´ceny sociální´,« tvrdí pekaři. Nízké ceny vedou podle jejich svazu k podkapitalizaci pekařských firem a ničí pekařský obor. Zaměstnanci pekáren jsou nejhůře placenými lidmi v potravinářství, jejich měsíční mzda se pohybuje kolem 16 000 korun, uvedl svaz.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info