Lesy ČR v Plzeňském kraji zpracovaly oproti loňsku méně kůrovcového dřeva

V Plzeňském kraji bylo letos zpracováno 36.000 metrů krychlových kůrovcového dřeva, což je meziročně méně než třetina. Jak uvádí ředitel oblastního ředitelství Plzeň Ivan Klik, je zvýšená těžba napadených stromů v porostech u hranic s Národním parkem Šumava. Loni podnik zpracoval 116.000 metrů krychlových kůrovcového dřeva. Letos bude těžba napadených stromů činit 4,6 % vytěženého dříví.

"Na zbytku území, mimo sousedství s národním parkem, je situace lepší, než jsme čekali," uvedl Klik. Za září bylo v porostech objeveno a zpracováno 6660 metrů krychlových kůrovcového dřeva, přitom loni to bylo 18.000 metrů krychlových. Letošní snížení počtu napadených stromů se zdařilo díky tomu, že k odchytu kůrovců se použilo výrazně více ochranných prostředků, a to 47.000 klasických lapáků a 5800 lapačů.

Lesy ČR se na území celé ČR chtějí letos dostat na 350.000 metrů krychlových zpracovaného kůrovcového dřeva díky včasné prevenci a odstraňování napadeného dřeva, což je téměř na polovinu oproti loňsku. Největším problémem však zůstávají bezzásadové zóny šumavského parku, kde zůstávají ležet desítky tisíc metrů krychlových napadaného dřeva. Park patří mezi největší zdroje kůrovce, loni ho tam byla pětina z celé ČR, řekl šéf lesního hospodářství Lesů ČR Ladislav Půlpán.

"Do konce roku očekáváme, že v Plzeňském kraji bude oproti jiným územím dohledáno již pouze několik set napadených stromů. Místo řešení kůrovcové kalamity se tak můžeme soustředit na výchovu mladých i obnovu dospělých porostů a zlepšovat zdravotní stav lesů i jejich odolnosti do budoucna," dodal Klik. Současně se Lesy ČR zaměřují na zacelování ran po kalamitách, které postihly kraj v minulých letech.

"Snížení objemu kůrovcového dříví bude pro příští rok znamenat úměrný pokles obranných opatření, tedy úsporu nákladů," uvedl Klik. V budoucnu se větší opatření budou soustředit na hranice s lesy těch vlastníků a správců, kde se situaci s kůrovcem zvládnout nepodařilo, zejména podél Národního parku Šumava.

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info