Deštivé počasí prodražilo brambory, navíc jich bude málo

Střídání jarních a podzimních dešťů se suchým létem se projevilo na letošní bramborové úrodě, která bude oproti minulým rokům až o 11 procent menší. Zatímco dřív neměli zemědělci ani kapacity na uskladnění a prodávali tak i za nižší ceny, letos na českém trhu bude asi 50 tisíc tun brambor z dovozu.

Na Vysočině v současnosti vrcholí bramborová sklizeň. Najatí brigádníci vybírají za podzimního mrholení poslední zbytky letošní úrody. Pěstitelé spíš mluví o neúrodě. Brambor bude totiž letos oproti minulým rokům o poznání méně.

Český statistický úřad odhadl v září pokles produkce brambor na českých polích o jedenáct procent. Odborníci dnes přiznávají, že to bude o něco méně. "My tak pesimističtí nejsme. Myslíme si, že pokles bude asi kolem pěti procent, jak je tomu i v jiných zemích," uvedl Josef Králíček z Ústředního bramborářského svazu ČR. Přesto podle něj bude potřeba letos dovézt ze zahraničí 50 až 80 tisíc tun brambor.

Většina brambor se do České republiky dováží z Francie, následuje Německo a Nizozemí. Špatné počasí postihlo ale i tamní farmáře. Lze tak očekávat menší nabídku a nárůst cen.

Střídání dešťů a sucha úrodě neprospělo

Za letošní neúrodou je především počasí. "Začátek sklizně byl výrazně horší než minulé roky. Průběh počasí byl tak atypický – to jsme tady snad ještě neměli," řekl Vladimír Stříteský ze společnosti Ala Řepníky v Pardubickém kraji. Na jaře a na podzim přišly přívalové deště a v létě bylo sucho.

Minulé roky byla navíc úroda příliš veliká a brambory zlevňovaly někdy i pod výrobní cenu. Pěstitelé proto letos zasadili méně brambor. Pole se oproti loňsku zmenšila o šest procent.

Společnost Ala prodává v současnosti kilo brambor pro zájemce, kteří si je sami přijedou vyzvednout, za 7,60 koruny. Podle Stříteského se cena do jara ještě bude zvedat. "Cenu zřejmě neudržíme. Do jara zdražíme asi ještě o korunu až o dvě. Nepůjdeme ale nad deset korun," dodal Stříteský.

Většinu produkce ovšem podnik dodává výrobcům bramborových lupínků, hranolků, bramborové kaše. "To je ale dopředu nasmlouvané a to, co vyděláme na kile, se počítá v halířích," řekl Stříteský.

Podle Králíčka se cena celkově příliš zvedat nebude. "To, že cena brambor půjde nahoru, to bych si netroufal říci. Řekl bych spíš, že nebude klesat," řekl Králíček.

V minulosti, kdy byla větší úroda, měli pěstitelé problémy se skladováním. Snažili se proto na podzim rychle prodat velké množství brambor a byli ochotni přistoupit i na nižší cenu. To letos nehrozí.

Farmářské ceny se nyní pohybují zhruba kolem pěti korun za kilo. Výrobní cena je podle Králíčka asi tři koruny. Zemědělci ale upozorňují, že letošní náklady byly vyšší, a konečný průměr se tak oproti minulým rokům může zvýšit. Na pultech obchodů pak podle statistiků zaplatí zákazníci v průměru necelých 14 korun.

Obchodní řetězce zatím vyčkávají, ale počítají, že je brambory budou stát víc. "V současné době nedostatek brambor nepociťujeme. O nízké úrodě brambor však víme. Očekáváme pravděpodobné zdražení ze strany dodavatelů," uvedla za Penny Market Barbora Strnadová.

To potvrzuje i mluvčí společnosti Ahold, která provozuje síť obchodů Albert, Lukáš Hora. "Funguje zde klasický model nabídky a poptávky. Pokud je určité komodity dostatek, cena klesá, pokud jí je nedostatek, cena roste. Zaznamenali jsme, že cena na trhu s bramborami u některých druhů vzrostla až o 40 procent," upozornil Hora.

"Tuzemák" není z brambor

Určitě lze pak očekávat nárůst cen bramborového škrobu. "Ceny raketově letí nahoru a ten trend bude pokračovat dál. Jak do konce roku, tak ještě minimálně i první čtvrtletí. Počítala bych ale, že ta situace bude pokračovat až do konce srpna," řekla obchodní ředitelka výrobce škrobu Lyckeby Amylex Helena Seidlová. Podle ní naroste cena škrobu až o padesát procent.

Obávat se naopak nemusejí milovníci českého "tuzemáku". Ten se totiž navzdory rozšířenému názoru z brambor nevyrábí. "Líh se dělá z melasy nebo obilí. Bramborový líh se pro výrobu lihovin nepoužívá," vysvětlil ředitel výrobce lihovin Fruko Schulz Josef Nejedlý. "Ale lidé to v povědomí mají. Volají nám bramborárny, jestli nechceme brambory na přepálení," dodal se smíchem Nejedlý.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info