Medvěda ve snu viděti
29.10.2010 | SVS ČR
Spíše než ve snu lze spatřit medvěda ve volné přírodě. V Českých zemích, tedy přesněji na Moravě či Slezsku, například v Beskydech či na Vsetínsku, je medvěd k vidění jen vzácně. Avšak na Slovensku jsou jejich počty nezanedbatelné. Zejména v těchto podzimních dnech se zde medvědi objevují častěji v blízkosti lidských sídel, kde shánějí něco k snědku, aby se dovykrmili na dobu zimního spánku.
A setkání s medvědem ve volné přírodě nemusí být nic příjemného. Minulý týden byl na Slovensku zaznamenán případ, kdy medvěd napadl pracovníka sjezdovky na Skalnatom plese ve Vysokých Tatrách. Naštěstí to odnesl „jen“ pokousáním a škrábanci. Je tedy třeba, aby si podzimní turisté dali pozor, zejména v místech, kde se medvědi vyskytují. Ale tam jsou na tuto skutečnost upozorňováni. Na turistických cestách s tímto rizikem je dobré se proti všem zásadám pohybu v přírodě chovat hlučněji, medvěd je přirozeně plachý a raději unikne. Když jde o medvěda zvyklého pohybovat se v okolí lidí a vybírat odpadky z nádob k tomu určených, je pak jednou z možností duchapřítomně medvědovi něco hodit, například svačinu, a když se jí začne věnovat, nenápadně se rychle vzdálit.
Při náhodném nečekaném setkání opravdu může hrozit nebezpečí a poranění může být vážné. O výskytu medvědů v dané lokalitě mohou svědčit jeho značky, kterými si vymezuje své teritorium, například odrané stromy (oloupaná kůra do výše dospělého člověka) či trus, popřípadě charakteristické stopy. Při nečekaném setkání s medvědem může účinně pomoci i speciální sprej. Jeho účinnou složkou je capsacin, který způsobí dočasné opuchnutí sliznice očí, nosu a plic. Je k dostání ve speciálních obchodech i na Slovensku (více na info@selmy.cz nebo info@slovakwildlife.org, http://www.medvede.sk/index.php?action=sprej).
Když už byla zmínka o snech, „medvěda ve snu viděti“, údajně znamená křivdou trpěti, zlé pomluvy se dočkati. Všeobecně všechna divoká zvěř, např. hyena, tygr, apod., přinášejí neštěstí a svár…Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další články v kategorii
- Noc pivovarů startuje za 50 dní. Účast už potvrdily téměř čtyři desítky pivovarů ve třech krajích (06.03.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 5.3.2026 (06.03.2026)
- Bohemia Sekt Prestige triumfoval v Japonsku Odváží si nejvyšší ocenění ze SAKURA Awards od ryze ženské poroty (05.03.2026)
- Potkáme v našich lesích exotické dřeviny, jako je sekvojovec obrovský nebo zerav obrovský? (05.03.2026)
- Plenární zasedání členů České akademie zemědělských věd v roce 2026 (05.03.2026)
- Předsedkyně zemědělského výboru Evropského parlamentu diskutovala s jihomoravskými sedláky (05.03.2026)
- Tři sladké pochoutky z Kutné Hory míří do Londýna pro čokoládové Oscary (05.03.2026)
- Varování před kapslemi moringa v internetovém prodeji (05.03.2026)
- Záchrana stovek srnčat stála Aleše půl milionu, víc nemá. Bez pomoci brzy zemřou (05.03.2026)

Tweet



