Německé máslo Milbona musí z trhu, obsahovalo moc vody
08.11.2010 | Lidové noviny
Státní veterinární správa (SVS) stáhla z tuzemského trhu 3,6 tuny německého másla značky Milbona. Obsahovalo více vody a ostatních látek v sušině, než pro tento druh výrobku povoluje nařízení Evropské unie. Již v polovině září bylo z trhu z podobného důvodu staženo šestkrát větší množství másla od stejného výrobce.
Informoval o tom mluvčí SVS Josef Duben.
"Tyto nedostatky, které prokázalo laboratorní vyšetření, sice neznamenají žádné zdravotní ohrožení zákazníků, nicméně jde o to, že nebyly dodrženy parametry a limity dané veterinární legislativou," uvedl Duben.
Podle unijní legislativy musí výrobek prodávaný na společném trhu jako máslo obsahovat nejméně 80 procent mléčného tuku a maximálně 16 procent vody. Obsah ostatních látek v sušině nesmí přesáhnout dvě procenta. "Tyto parametry kromě zdravotní nezávadnosti orgány státního veterinárního dozoru při kontrolách ověřují," řekl Duben. Smyslem kontrol je, aby zákazník dostal nejen zdravotně nezávadné, ale také kvalitní potraviny, dodal Duben.
Mírné překročení uvedených limitů odhalil Státní veterinární ústav Jihlava na základě vyšetření z 26. října. O týden později krajská veterinární správa pro Středočeský kraj nařídila stáhnout máslo z filiálek prodejce do velkoskladu a posléze je zlikvidovat. "V této době by již měla být šarže SN L 940 219, datum spotřeby 20.11.2010, stažena," informoval Duben.
V obou případech dovezla máslo do země společnost Schwarz ČR, která v Česku provozuje obchody Kaufland a Lidl.
Další články v kategorii
- Lesy v Pardubickém kraji se mění ve prospěch listnatých dřevin (15.08.2026)
- Hašení požáru špatnými hasicími prostředky, říká o Babišově koalici proti suchu zemědělec Štefl (14.08.2026)
- Evropu sevřela už pátá letošní vlna veder. Opět za ni může tepelná kupole (14.08.2026)
- Experti: Sucho v ČR pomůže řešit kombinace zadržování vody v krajině a nádrží (14.08.2026)
- Vláda chce na boj proti suchu čtyři miliardy korun a speciální zákon (14.08.2026)
- Horké a suché počasí nahrává vosám. Jejich hnízda letos rostou za mimořádně teplých nocí rychleji (14.08.2026)
- Společnost Maso uzeniny Polička se po dvou letech ztrát vrátila k zisku (14.08.2026)
- Extrémní půdní sucho sužuje Česko. Rostlinám dochází voda (14.08.2026)
- Do Česka přichází nový burgerový řetězec. Zrodil se ve zrušených záchodcích (14.08.2026)

Tweet



