Posílat zvířata vlakem samotná, to by byl anachronismus
26.11.2010 | SVS ČR
Státní veterinární správa ČR již před časem informovala o nařízení 1/2005, které platí ve všech členských zemích EU a podle kterého nelze ani poštou ani jako zásilky drahou posílat živá zvířata, a to již od roku 2007. Takže to, že nelze posílat živá zvířata jako zásilky, není vůbec nic nového.
Nejde o žádné přehnané ohledy ke zvířatům, ale o docela přirozené vyústění snah o zajištění pohody – welfare – chovaných zvířat. A pro to by logicky měli mít, a jistě i mají, chovatelé pochopení.
Shrňme tedy, jak je to nyní se silniční, železniční, leteckou i vodní přepravou zvířat. Obchodní přepravu zvířat, rozumí se obratlovců, smí uskutečňovat jen schválení, registrovaní a proškolení přepravci, a jde-li o přepravu delší než 8 hodin, tak pouze ve schválených dopravních prostředcích. Soukromě, popřípadě i obchodně, lze přepravovat zájmová zvířata buď volně, jako například psy na vodítku, nebo ve schránách, například psy, kočky, hlodavce, ptáky. Lze je přepravovat i drahou, ale jen za podmínky, že je doprovází majitel nebo poučená osoba.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další články v kategorii
- Květnový fotokvíz: poznáte, co snímek zachycuje? (13.05.2026)
- Na hladině Moravy u Otrokovic se objevily ropné skvrny. U řeky zasahují hasiči (13.05.2026)
- Na horách napadl sníh (13.05.2026)
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 3,5 pct na 119.315 tun (13.05.2026)
- Revoluční metoda: vědci pomocí světla a levného prášku čistí vodu od antibiotik (13.05.2026)
- Bluetongue: ukončení období sezónně prostého KHO (13.05.2026)
- Unikátní robotizovanou halu na výkrm prasat otevřela společnost SPV Pelhřimov (13.05.2026)
- Mezinárodní den zdraví rostlin a proč je nebezpečné háďátko borovicové (13.05.2026)
- Včelstva v Česku přečkala minulou zimu dobře, úhyny klesly na 11 procent (13.05.2026)
- Novinky v národních dotacích: Ministerstvo zemědělství je přizpůsobilo zemědělské praxi (13.05.2026)

Tweet



