Úřady zaspaly. Jedovaté krmivo může být i v ČR!
03.02.2011 | Denik.cz
Již měsíc trvající německý dioxinový skandál s otráveným krmivem, vajíčky a masem má překvapivé pokračování. Tentokrát v Česku.
V systému RASFF se německé varování před nebezpečným krmným tukem objevilo 28. ledna, a to pro Českou republiku a Polsko. Aktualizovaný výčet států, které Němci varují před dioxiny zamořeným krmným tukem pro drůbež a prasata, tak vzrostl ze tří na pět zemí. Původní varování z konce loňského roku bylo totiž určeno jen Dánsku, Nizozemsku a Velké Británii.
Přestože od zveřejnění závažné informace v bruselském systému RASFF uplynulo již několik dní, pro české zemědělce a dokonce i pro samotnou Státní veterinární zprávu je to novinka. „Vůbec nic o tom nevím. Slyším to prvně,“ řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba autorce tohoto článku, redaktorce Literárních novin. Ta zmíněnou informaci objevila na webových stránkách Evropské komise, když připravovala článek o bezpečnosti potravin. Překvapený Veleba slíbil, že si ihned nechá prověřit, proč úřady zemědělce neinformovaly. Připomeňme, že sám Veleba se v průběhu ledna opakovaně nechal slyšet, že veterináři neříkají zemědělcům ani veřejnosti celou pravdu o dioxinové aféře.
Mají, nebo nemají dozorové orgány nad potravinami situaci pod kontrolou? Těžko říci
Mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben v tiskových zprávách o překot ujišťuje, že se nemáme čeho bát a dioxinová kauza je pouze nafouknutá bublina. A i kdybychom snad nějakým omylem snědli vajíčka nebo maso ze zasažených chovů v Německu, o nic nejde. Koncentrace jedu je prý tak nízká, že k otravě nestačí. Když jsme se však Josefa Dubna zeptali, proč se bruselské varování před závadným krmivem dosud neocitlo v tiskové zprávě, řekl nám, že informaci nemůže komentovat, protože ji nemá.
„Oficiálně jsme žádnou takovou informaci nedostali. Ani z Bruselu, ani z Německa,“ uvedl Duben.
Stejnou odpověď sdělil i Miroslav Florián z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), kde mají kontrolu krmiv na starosti. „O kontaminovaném krmivu z Německa jsme nedostali žádné hlášení,“ prohlásil. Sami Němci již na začátku aféry uvedli, že dioxiny kontaminovaným olejem může být intoxikováno až 125 milionů kilogramů krmiva pro drůbež a prasata.
Spící úřady
Dohled nad bezpečností potravin má v Česku na starosti několik institucí. Kromě Státní veterinární správy a ÚKZÚZ je to ještě Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo Státní rostlinolékařská správa. Zmíněné instituce dohromady zaměstnávají 3166 pracovníků a jejich provoz letos přijde na bezmála 900 milionů korun.
Kontrolami potravin, a to hlavně ve veřejném stravování, se zabývají i krajské hygienické stanice. Ty zaměstnávají dohromady 2416 lidí.
Další články v kategorii
- Pivo bez alkoholu nemusí chutnat divně. Ve Walesu spustili přelomové zařízení (15.12.2025)
- Brusel podle šéfa EPP navrhne upustit od zákazu spalovacích motorů od roku 2035 (15.12.2025)
- Česko bude dál svírat inverze s teplotami do 5 stupňů (15.12.2025)
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)
- Otevírací doba o Vánocích: Pozor na zavřené obchody. Nákup se vyplatí už teď (15.12.2025)
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Zvěřiny se v Česku mnoho nejí, ale zájem roste. Vede daněk, divočák a jelen (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Městské lesy Chrudim nabízí stromky, jedle z plantáží jsou ve větší oblibě (15.12.2025)

Tweet



