Prodejci masa z Čech budou na internetu

Kde koupit české vepřové maso? To se lidé dozvědí v nové internetové databázi, kterou na chystá agrární komora.

Agrární komora připravuje internetovou databázi prodejců českého masa. Novinářům to dnes řekl prezident AK Jan Veleba, podle kterého by tento pravidelně aktualizovaný seznam měl podpořit prodej masa z tuzemských chovů. Značení země původu masa je nyní podle odborníků nespolehlivé a spotřebitelé nemají jistotu, že si v obchodě opravdu koupili české maso. Diskusi o značení dovážených potravin rozvířila aféra z počátku roku, kdy u vepřového masa z německého chovu prokázaly testy přítomnost rakovinotvorného dioxinu.

Více k dioxinové aféře čtěte ZDE

„Poslední dobou máme opravdu hodně dotazů od lidí, kteří se ptají, kde mohou koupit české vepřové maso. Je to samozřejmě reakce na dioxinovou aféru v Německu. Rozhodli jsme se proto, že se pokusíme dát dohromady internetovou databázi míst, kde si lidé české maso mohou koupit,“ uvedl Veleba. Údaje do připravované databáze dodají okresní agrární komory, přičemž na projektu by se podle Veleby měla kromě producentů masa a obchodníků podílet také Potravinářská komora. „Odhaduji, že to je práce tak na měsíc. Databázi bychom rádi spustili na jaře,“ podotkl Veleba, podle kterého lidé pak po zadání místa pobytu získají seznam prodejců českého masa v okolí.

Skutečný původ masa spotřebitel zjistí těžko

Ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jan Stibal upozornil, že podle platné legislativy je na mase označeno pouze místo posledního zpracování, nikoliv místo jeho původu. Spotřebitel tak nemůže české maso od zahraničního odlišit. Proto by podle něj do budoucna měl na mase být značen skutečný původ.

Z dovozu pochází přibližně polovina tuzemské spotřeby vepřového. Velké procento ze zhruba 200.000 tun vepřového, které se ročně do Česka doveze, se dováží právě z Německa, které se kvůli kontaminovaným krmivům potýká s dioxinovou aférou. Ministr zemědělství Ivan Fuksa v Evropské unii prosazuje, aby vejce, vepřové a drůbeží maso měly vlastní „rodné listy“. Ty by úřady, prodejce i spotřebitele jasně informovaly o tom, odkud výrobek pochází, což nyní není v řadě případů ze značení zřejmé. Dovozci masa by měli mít povinnost informovat dozorové orgány o původu potravin.

Důkladnější kontrola

Tuzemští výrobci krmných směsí podle Marka Kumprechta z Českomoravského sdružení organizací ZZN po státu požadují důslednější monitoring surovin přidávaných do krmných směsí a schvalování všech provozů vyrábějících tuky. „Měla by také být důkladná kontrola všech výrobců krmiv včetně samovýrobců a přehledné značení potravin včetně označení původu zvířat. Jde nám o důvěru spotřebitelů a bezpečnost potravin,“ řekl dnes novinářům Kumprecht, podle kterého tuzemské krmné směsi jsou bezpečné. Zatímco v Německu se při jejich výrobě používají například i odpadní suroviny z bionafty, tak v Česku výhradně surové rostlinné oleje a živočišné tuky.

Čeští zemědělci a potravináři se v poslední době rozhodli začít více bojovat proti rostoucím dovozům potravin. Zesílili proto aktivity, jejichž pomocí chtějí tento stav zvrátit. Na některých potravinách se během prvního pololetí začne objevovat česká státní vlajka jako nové oficiální logo značení původu. Ke značce kvalitních potravin Klasa a označení Regionální potravina by tak měl přibýt další podobný marketingový nástroj.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info