SB: Ceny potravin se dostaly nebezpečně vysoko

Nynější růst cen potravin je vážným důvodem k obavám a může přispět ke zvýšení sociálního napětí na Blízkém východě i v jiných částech světa. Řekl to dnes prezident Světové banky (SB) Robert Zoellick. Ceny se podle něj dostaly nebezpečně vysoko a patrně byly jedním z důvodů, které vedly k nepokojům v Egyptě a Tunisku.

Zoellick upozornil, že drahé potraviny mohou přispět k politické nestabilitě, uvrhnout do chudoby miliony lidí v celém světě, a zvýšit náklady na výživu. Zoellick očekává, že ceny potravin se budou zvyšovat i nadále. K růstu cen podle něj přispívají vývozní restrikce a špatné počasí v některých zemích.

V případě Egypta a Tuniska, kde pouliční nepokoje smetly tamní vládce, byly podle Zoellicka vysoké ceny potravin pouze podpůrným faktorem, nikoli hlavní příčinou nepokojů.

Šéf SB řekl, že situaci financování Egypta by mělo být možné zvládnout. SB tudíž nepředpokládá, že od ní bude Egypt potřebovat další finanční zdroje. Mise Světové banky je ale nyní v Tunisku, kde vyhodnocuje situaci a zvažuje, zda bude země potřebovat finanční pomoc. Růstem cen potravin a celkově vyšší poptávkou po nich by se podle Zoellicka měla zabývat skupina vyspělých zemí G20.

Světová banka ve své nové zprávě uvedla, že ceny potravin ve světě loni vzrostly o 29 procent. Jsou přitom jen asi tři procenta pod rekordem, na němž se ocitly v roce 2008. Zdražování potravin přitom nejvíce postihuje právě ty nejchudší, protože ti vydávají za potraviny zdaleka největší část příjmů.

SB odhaduje, že kvůli drahé kukuřici, pšenici a oleji se jen loni ocitlo v extrémní chudobě na 44 milionů lidí.

Autor: ČTK

www.ctk.cz

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info