Mimořádné kontroly ÚKZÚZ v oblasti krmiv
13.04.2011 | APIC-AK
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský zveřejnil zprávu (prohlášení) pod názvem „Mimořádné kontroly ÚKZÚZ v oblasti krmiv v souvislosti s průnikem dioxinů do potravinových produktů“, ve které informuje o mimořádné akci zaměřené na záchyt dioxinů v krmivech v souvislosti s výskytem dioxinů v krmných směsích vyrobených v Německu.
V rámci této kontrolní akce bylo ústavem provedeno celkem 114 kontrol bez zjištěných porušení, při nichž bylo odebráno celkem 11 vzorků krmiv nebo surovin pro jejich výrobu na stanovení obsahu dioxinů. U žádného ze vzorků nebyl překročen maximální povolený limit stanovený vyhláškou.
ÚKZÚZ zaměřil mimořádné kontroly na kontrolu výrobců (dodavatelů) krmných tuků, kontrolu významných chovatelských podniků v příhraniční oblasti zaměřenou na používání krmiv nebo surovin z dovozu ze SRN (kontroly byly postupně rozšířeny na celé území České republiky), a také na kontrolu dovozu tuků ze třetích zemí používaných k výrobě krmiv.
Vzhledem ke skutečnostem, že kontaminace krmiv nebyla v Česku prokázána a žádný z 11 analyzovaných vzorků nepřekračuje maximální stanovený limit, ÚKZÚZ až do zjištění nových skutečností z německé strany prozatím cílené kontroly a odběry vzorků na stanovení dioxinů omezuje.
Ústav bude i nadále pokračovat v prověřování případných rizik kontaminace dioxiny při pravidelných úředních kontrolách výrobců, dovozců, dodavatelů krmiv a chovatelů zvířat a v případě podezření na kontaminaci bude odebrán úřední vzorek ke stanovení dioxinů.
Podrobnější informace můžete najít na webových stránkách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
Další články v kategorii
- Na Šumavě úspěšně okroužkovali sýce rousné (29.06.2026)
- Šéf WHO: Evropa se otepluje nejrychleji na Zemi, je třeba řešit dopady na zdraví (29.06.2026)
- Který výrobek přesvědčí porotu letos? Startuje soutěž Nejlepší biopotravina roku 2026 (29.06.2026)
- Sněmovní výbor se kvůli ředitelům KRNAP a ČIŽP mimořádně sejde 8. července. Opozice chce znát jejich profesní kompetence (29.06.2026)

Tweet



