SZP musí udržet zemědělce v srdci místního hospodářství

Budoucí rozvoj mnoha zemědělských regionů v EU by mohl být ohrožen, pokud navrhovaná reforma společné zemědělské politiky nenapraví závažnou nevyváženost stávajícího systému a nezaručí stálou podporu malým a středním zemědělcům a producentům, kteří jsou v zemědělství EU v převaze. Tak varovali místní a regionální zástupci ve čtvrtek po přijetí tří stanovisek Výboru na plenárním zasedání Výboru regionů v Bruselu.

Zemědělství je klíčovou součástí hospodářství v mnoha evropských regionech a SZP je záchrannou sítí pro 30 milionů lidí pracujících v zemědělství po celé EU. Podle Luise Durnwaldera (IT/ELS), zemského hejtmana autonomní provincie Bolzano a zpravodaje stanoviska VR o budoucnosti SZP do roku 2020, však musí být při současné reformě odstraněna přetrvávající nevyváženost v podpoře pro zemědělství v rámci SZP vyplývající z plateb v minulosti, aby se zajistilo, že SZP bude poskytovat spravedlivější a cílenější podporu zejména pro malé podniky nebo podniky, které čelí mimořádným geografickým znevýhodněním.

„Přímé platby musí být i nadále kostrou stabilizace příjmů zemědělců jakožto odměna za poskytování veřejných statků a kompenzace za vyšší výrobní standardy EU. Avšak původní systém, který je stále ještě využívání pro mnoho plateb, narušuje trh a nadále zvýhodňuje větší zemědělské podniky na úkor těch menších, které potřebují větší podporu. Je nezbytné zavést spravedlivější systém.“

Výbor prostřednictvím stanoviska pana Durnwaldera opět požaduje soudržnější přístup k SZP, zejména vyzývá k přesnějšímu definování funkce politiky rozvoje venkova a k jejímu souladu s politikou soudržnosti. „Druhý pilíř SZP, zaměřený na rozvoj venkova, je důkazem toho, že dnešní zemědělci dělají mnohem více, než že jen produkují potraviny: podporují i cestovní ruch a bojují proti změně klimatu. Zemědělství může významně přispět k cílům strategie Evropa 2020 pro inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění, avšak pouze budou-li prostředky z druhého pilíře efektivněji využívány a bude-li lépe chápána nutnost dalších podpůrných opatření, např. Fondu soudržnosti.“

Potřeba větší podpory malým zemědělcům nebo zemědělcům ze znevýhodněných oblastí byla zdůrazněna i ve stanovisku pana Reného Souchona (FR/SES), předsedy regionální rady Auvergne, o zemědělských režimech jakosti jako např. CHOP (chráněné označení původu). „Evropa má dlouhou tradici produkce vysoce kvalitních potravin, z nichž mnohé jsou na svém území jedinečné. EU uznala potenciální značné výhody pro producenty, k nimž patří často malé či střední podniky činné na geograficky znevýhodněném území. Pro využití jejich přidané hodnoty zbývá vykonat ještě velký kus práce, kupříkladu nově definovat „horské zemědělské produkty“. Místní potravinové systémy jsou klíčovým motorem pro mnoho místních a regionálních ekonomik, a je důležité je podporovat.“

Příležitosti pro evropské producenty na globálním trhu byly středem pozornosti také ve stanovisku Emilie Müllerové (DE/ELS), ministryně pro spolkové a evropské záležitosti Svobodného státu Bavorsko, o takzvaném balíčku předpisů týkajících se mléka. „Liberalizace trhu s mlékem a postupné rušení kvót do roku 2015 nepochybně povede k větším cenovým výkyvům a ohrozí mnoho malých a středních producentů. Bude však zároveň studnicí nových příležitostí pro evropské producenty k tomu, aby využili zvýšenou poptávku. Důležité je zajistit, aby tito malí producenti (kteří v mnoha regionech produkujících mléko tvoří převážnou část místních ekonomik) nebyli po provedení liberalizace jednoduše ponecháni na pospas sobě samým, a aby byla přijata řada nových nástrojů s cílem stabilizovat trh s mlékem a pomoci zemědělcům být na globálním trhu konkurenceschopní.“

Tato tři stanoviska přijatá na květnovém plenárním zasedáním VR doplňují a podporují předchozí stanoviska Výboru o zemědělství a reformě SZP, konkrétně předběžné stanovisko o místních potravinových systémech vypracované bývalou členkou VR Lenie Dwarshuis-Van de Beek na žádost evropského komisaře pro zemědělství a rozvoj venkova Daciana Cioloşe a stanovisko o budoucnosti SZP vypracované rovněž panem Reném Souchonem. Četná doporučení v těchto stanoviscích byla zohledněna v konečném návrhu reformy SZP.

Výbor regionů

Výbor regionů je shromážděním EU regionálních a místních zástupců. Úkolem jeho 344 členů ze všech 27 členských států EU je zapojit orgány regionální a místní samosprávy a společenství, která reprezentují, do rozhodovacího procesu v EU a informovat je o politikách EU. Evropská komise, Evropský parlament a Rada jsou povinny konzultovat Výbor v oblastech politik týkajících se regionů a měst. Výbor se může obrátit na Evropský soudní dvůr, pokud byla porušena jeho práva, nebo je toho názoru, že je některý zákon EU v rozporu se zásadou subsidiarity, popř. že nerespektuje regionální nebo místní pravomoci.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info