Povolení domácích porážek skotu ohrožuje zdraví lidí a zvířat

Potravinářská komora ČR a Česky svaz zpracovatelů masa upozorňují na zvýšené riziko hrožení zdraví lidí i zvířat v případě povolení domácích porážek skotu mladšího 24 měsíců. Obě organizace se obávají, že maso z doma poraženého skotu nebude sloužit pouze pro vlastní spotřebu chovatele, ale zintenzivnila již dnes existující nelegální obchod s masem.

Dle odhadů Českého svazu zpracovatelů masa pochází ze skotu poráženého tzv. ve službě na schválených jatkách a je určeno pro soukromé nebo i komerční využití chovatelem dosahuje ročně přibližně 3000 tun. V případě povolení domácích porážek skotu bude většina skotu, dosud poráženého ve výše zmíněné službě na jatkách, porážená doma. Při průměrné spotřebě 10 kg hovězího masa na rok a jednoho obyvatele je více než zřejmé, že většina tohoto masa bude realizována mimo domácnost chovatele, což by značně posílilo nelegální obchod s masem. Dle odhadů Českého svazu zpracovatelů masa je v současné době uváděno ilegálně do oběhu přibližně 500 tun hovězího masa ročně.

Je pravdou, že domácí porážky skotu jsou umožněny například v Německu či Rakousku. Ve srovnání s tamní legislativou ovšem český návrh novely veterinárního zákona neobsahuje požadavek na povinné zajištění úřední veterinární prohlídky masa, případně též poráženého kusu. Skutečnost, že česká novela veterinárního zákona nepředpokládá přímý dohled úředního veterinárního lékaře nad provedením domácí porážky skotu, významně tak omezuje kontrolu plnění požadavků na zajištění welfare zvířat při porážce a neškodného odstranění vedlejších živočišných produktů. Daleko závažnější je ale fakt, že je takto silně omezena možnost kontroly a posouzení zdravotní nezávadnosti produktů domácí porážky, jež jsou určeny k lidské spotřebě.

Vzniká tedy vysoké riziko ohrožení zdraví lidí díky zmíněné absenci veterinárně-hygienického dozoru při samotné porážce i ohrožení způsobené obtížně kontrolovatelným nakládáním s vedlejšími živočišnými produkty (krev, mozek apod.). Tato skutečnost je ovšem v době, kdy čelíme řadě potravinových krizí, způsobených například dioxiny ve vepřovém mase a vejcích nebo výskytem E. coli, z hlediska zpracovatelů, ale především z hlediska spotřebitelů naprosto nepřijatelná. Navíc je nezpochybnitelné, že nelegální realizací masa z takto poraženého skotu dochází k daňovým únikům a krácení příjmů státního rozpočtu. Ve světle těchto rizik by měly být tedy navrhované změny veterinárního zákona znovu posouzeny a projednány,

Více informací:

Oddělení komunikace a vnějších vztahů

Ing. Dana Večeřová, tisková mluvčí

tel.: 296 411 184, 602 704 859

e- mail: vecerova@foodnet.cz

Internet:http://www.foodnet.cz

Adresa: Počernická 96/272, Praha 10 – Malešice, 108 03

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info