Špatné vyhlídky nizozemských chovatelů
25.07.2011 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Mnoho nizozemských chovatelů prasat a drůbeže hodnotí svoje vyhlídky do budoucna negativně; 10 % výkrmců prasat a 6 % chovatelů nosnic chce skončit.
V Nizozemí hodnotí v současné době v meziročním porovnání mnohem více producentů vepřového masa a vajec svoje vyhlídky do budoucna negativně a hodlá ukončit podnikatelskou činnost. Jak dokládají výsledky průzkumu s názvem „ViehzuchtScanner”, který uskutečnila v průběhu měsíce května a června agromarketingová společnost AgriDirect, plánuje 9,6 % výkrmců prasat a 6,1 % chovatelů nosnic v blízké budoucnosti ukončení produkce. Průzkumu se zúčastnilo 3 600 chovatelů prasat a 1 600 chovatelů drůbeže. Na jaře loňského roku se pro nulovou alternativu vyslovilo pouze 8,7 resp. 3,9 % dotázaných podnikatelů.
Zároveň došlo k poklesu počtu nizozemských chovatelů prasat a drůbeže, kteří jsou ochotni svoje zemědělské podniky dále rozšiřovat. V poslední době se pro rozšíření produkce nebo pro převzetí podniku vyslovilo pouze 23,5 % chovatelů nosnic v porovnání s 29,7 % v roce předchozím. U výkrmců prasat podíl prorůstově orientovaných podniků poklesl z 34,8 na 29,5 %, u chovatelů prasnic z 36,7 na 33,8 %.
Naproti tomu se aktuálně vyslovil pro expanzi chovu téměř stejně velký podíl – více než 34 % - výkrmců kuřecích brojlerů a chovatelů „ostatní drůbeže“ jako na jaře loňského roku. Také podíl výkrmců kuřat, kteří chtějí svoji činnost ukončit, zůstal relativně nízký a pohyboval se pod 3 %. (AgE)
Nl: 10 % der Schweinemäster wollen aufgeben
[2011-07-22], www.topagrar.com
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- ČHMÚ: Na jihu bude do pátečního rána vydatně sněžit (20.02.2026)
- Jak dnes vypadá den v moderní pekárně (20.02.2026)
- Jablko z Česka a Lucemburska obsahovalo 7 druhů pesticidů, nejvíc z 59 testovaných jablek v Evropě (20.02.2026)
- Čtvrtek patřil na Cunkově limousinům (20.02.2026)
- Jaroslav Šebek: Potravinový ombudsman? Jde jen o líbivou politiku, která neřeší podstatu a nepomůže (20.02.2026)
- Zemědělský podnik Agroservis ze Znojemska plánuje halu pro odchov 2200 selat (20.02.2026)
- Na uhlíkové clo budou v ČR zřejmě dohlížet MŽP a celníci (20.02.2026)
- Chřipkou zasažená drůbežárna v Kosičkách chov obnoví, nákaza přišla vzduchem (20.02.2026)
- Legalizace spropitného zajistí rozvoj gastronomie, míní restauratéři (19.02.2026)
- Kofole loni klesly tržby meziročně o tři procenta a provozní zisk o 3,2 procenta (19.02.2026)

Tweet



