Veterináři vrátili Polákům desítky tun zkaženého masa

Státní veterinární správa od konce května doposud zkontrolovala podle nových předpisů dvě stovky zásilek drůbežího masa. Na jejich základě vrátila zpět odesilateli celkem 46 tun masa. Ve všech případech šlo o maso z Polska.

Od poloviny května v Česku platí nové vládní nařízení, které zpřísňuje dovozy živočišných produktů do země.

Na základě nového vládního nařízení musí dovozci potravin živočišného původu od poloviny května nejpozději 24 hodin před příchodem zboží do Česka o zásilce podrobně informovat dozorové orgány. Pokud tak neučiní, hrozí jim až milionová pokuta.

SVS zahájila čtrnáct dní poté, co nový předpis nabyl účinnosti, cílenou kontrolu zaměřenou na dovozy drůbežího masa, které bývá označováno za potencionálně nejrizikovější živočišnou komoditu. Domácí drůbežáři přitom dlouhodobě upozorňují, že například jejich polští kolegové na rozdíl od nich nemusí chladit kuřecí maso vzduchem, ale vodou, což je levnější a znevýhodňuje tuzemské výrobce. Chlazení vodou s sebou navíc nese větší riziko výskytu salmonel.

"Během této kontroly se potvrdilo, že největší problém působí zásilky drůbežího masa z Polska," řekl Jan Váňa ze Státní veterinároní správy. Ve dvou případech veterináři odhalili u celkem 43 tun polského separovaného drůbežího takzvané smyslové změny.

Kontrolou by mohly procházet i rostlinné potraviny

"Dá se říci, že bylo zamraženo již maso zkažené," uvedl. V dalším případě bylo u tří tun masa z Polska zjištěna nevyhovující teplota a balení. V prvních dvou případech bylo s dovozci zahájeno správní řízení a hrozí jim udělení pokuty.

Ani v jednom případě nezjistili veterináři, že by dovozce příchod zásilky dopředu nenahlásil. Kontrola potrvá do konce srpna. Dovozci od zpřísnění legislativy nahlásili příchod celkem 900 zásilek drůbežího.

"V duchu problémů, které vznikly v uplynulých měsících by bylo dobře, aby existovalo další vládní nařízení, které se nebude týkat pouze a jen potravin živočišného původu, ale je třeba se věnovat také potravinám rostlinného původu," poznamenal šéfa SVS Milan Malena.

Měl tím na mysli střevní epidemii šířenou bakterií enterohemoragická E. coli (EHEC), která si od poloviny letošního května vyžádala v Německu 50 obětí. Pravděpodobným původcem nákazy střevní bakterie EHEC v Evropě byla podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin nejspíš semena pískavice dovážená z Egypta.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info