Konečně rostou. Houbaři, vyražte do lesa

Houbaři se konečně dočkali. Zatímco v předchozích týdnech se vraceli z lesů s prázdnými či poloprázdnými košíky, teď by to mělo být jinak. Houbám se začalo dařit a lze je nyní najít téměř kdekoli.

"Letos je to asi poprvé, kdy můžeme říct, že houby rostou hodně," řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Je ale otázkou, zda i za týden bude situace stejně dobrá. Meteorologové ale předpovídají srážky i teplo, a tak by houby mohly podle Landy ještě týden až dva vydržet.

Nynější sortiment hub, které lidé najdou v lesích i na loukách, je bohatý. Rostou zejména letní druhy jako hřibovité houby, muchomůrky, holubinky, lišky a další druhy. Z hřibovitých hub Landa jmenoval například hřib dubový, smrkový, kolář a koloděj.

Houfně se prý objevují i muchomůrky růžovky, ryzce, bedly vysoké a červenající nebo žampiony ovčí a polní.

Kuriozita: rostou i bělolanýže

Vedle jedlých druhů je ale i mnoho jedovatých jako muchomůrka zelená a tygrovaná, vláknice a začínají růst pavučince a závojenka vmáčklá. V trávnících houbaři narazí i na mírně jedovatý žampion zápašný, doplnil mykolog.

Současně zmínil zvláštnost letošního roku, a to bělolanýž obecný. Landa uvedl, že v uplynulých létech se tato houba téměř nevyskytovala a letos o ní mají mykologové informace denně. Proč letos roste tak hojně, zatím prý nezjistili.

Plodnice bělolanýže tvarem připomínají brambory. Rostou pod zemí, z části ale vyčnívají na povrch. Chutí se podle některých mykologů údajně nedají srovnat s pravým lanýžem, lze je ale použít k dochucování jídel, například polévek nebo omáček.

Lidovky.cz

ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info