Některé zásahy policie na Šumavě odsoudil Český helsinský výbor

Český helsinský výbor (ČHV), jehož předsedkyně Anna Šabatová v týdnu navštívila blokádu ekologických aktivistů na šumavské lokalitě Na Ztraceném, je znepokojen některými údajně hrubými zásahy policie vůči aktivistům. Výbor vyzval příslušné orgány k nápravě. V lokalitě je dnes oproti minulým dnům klidněji. Motorové pily se ozývají, podle mluvčího blokády Vratislava Vozníka ale mohou dělníci jen odkorňovat dříve poražené stromy. Aktivisté využili neděle k odpočinku a do lesa jich vyrazilo o něco méně než jindy, řekl Vozník ČTK.

Policie se už dříve ohradila proti tvrzení aktivistů, že její zákroky jsou brutální. Stížnosti na způsob zásahů vyšetřují příslušné policejní orgány.

Šabatová spornou oblast navštívila 4. srpna, viděla některé policejní zásahy a mluvila i s účastníky blokády, uvádí se v dnešní tiskové zprávě ČHV. Podle výboru má spor několik úrovní, a to zákonnou oprávněnost samotného kácení kůrovcem napadených smrků a způsob provedení policejních zásahů.

ČHV dospěl k závěru, že ke kácení je třeba mít patřičné výjimky, o jejichž udělení se teprve vede správní řízení, a že tedy rozhodnutí kácet stromy v této části národního parku je protiprávní. Sporná je i ochrana policie tomuto kácení. "Klade se otázka, zda policie neposkytuje ochranu protiprávnímu jednání," uvádí ČHV. Správa parku už dříve opakovaně uvedla, že její postup je v souladu se zákonem. Aktivisté naopak tvrdí, že park jedná protiprávně, protože patřičné výjimky nemá.

Výbor se zároveň pozastavil nad způsobem policejních zásahů. Podle něj se i přes deklarovanou snahu o ochranu zdraví a životů blokujících lidí policie zaměřuje na to, aby je dostala jakýmkoliv způsobem z prostoru bez jakéhokoliv přerušení těžby. "Policie se tedy smiřuje s protiprávním stavem, že v prostoru, kde se aktuálně bez přerušení kácí, se nacházejí osoby, jež se ještě nepodařilo z území vypudit," uvedl ČHV.

Výbor shromáždil svědectví o chování některých policistů, kteří údajně použili i velmi bolestivých donucovacích prostředků. Přinutili prý například jednu aktivistku vyháknout bolestivě ruce z trubky, jíž se připoutala ke stromu, při vynášení blokujících se někteří policisté chovají neurvale, záměrně působí bolest či schválně pokládají neseného tváří do kaluže. Podle výboru policista záměrně opakovaně dusil jednoho účastníka blokády přivázaného ke stromu a sypal mu za krk mravence.

ČHV je nevládní nezisková organizace pro lidská práva, vznikla v roce 1988 a navazuje na činnost Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě shíhaných.

V lokalitě je dnes podle Vozníka asi 30 lidí. Ostatní využili neděli k odpočinku. Dvacítka německých aktivistů, kteří v sobotu přijeli české účastníky blokády aktivně podpořit, už odjela. Původně měli zůstat do dnešního večera či do pondělí, odradil je ale policejní zásah, který nečekali, uvedl Vozník.

Autor: ČTK

www.ctk.

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info