Žně jsou mírně nadprůměrné, zemědělci by měli mít vyšší zisky než loni

Větší sklizeň a výhodnější výkupní ceny obilovin slibují českým zemědělcům nadprůměrný rok. Podíly sklizených polí i hektarových výnosů jsou ve všech položkách vyšší než ve stejném období loňského roku. I přes deštivé počasí posledních dní se rolníkům podařilo sklidit skoro veškerý ozimý ječmen a řepku. Pod střechou je už víc než polovina úrody ozimé pšenice, která je v České republice nejhojněji pěstovanou plodinou.

Podle dosavadních výsledků vypadá letošní sklizeň slibně. Průměrný výnos obilnin z jednoho hektaru je 5,59 tuny, zatímco stav k srpnu 2010 byl 4,7 tuny. „Letošní žně zatím vypadají mírně nadprůměrné. Na svých ziscích by to měli pocítit zemědělci, protože i přes pokles cen základních obilovin a olejnin v posledních týdnech jsou teď ceny ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vyšší o 30 až 50 procent. Předpokládám, že ve druhé polovině roku budou ceny rostlinné produkce v ČR druhé až třetí nejvyšší od našeho vstupu do Evropské unie,“ uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa při dnešním výjezdu na žně na Berounsku.

Počasí v době sklizně není příznivé, přesto je už v současné době pokoseno více polí než loni stejnou dobou. Například pod střechou je 56 procent ozimé pšenice, v srpnu 2010 to bylo 39 procent.

Polí osetých pšenicí v posledních třech letech přibývá. Ve srovnání s rokem 2009 je jich víc o 32 tisíc hektarů. O 36 tisíc hektarů stoupla výměra polí, na kterých zemědělci pěstují kukuřici. Polí s řepkou je víc o 18 tisíc hektarů. „Poměrně nevhodná struktura rostlinné výroby v České republice se letos ještě prohloubila. I nadále přibývá pšenice, řepky a kukuřice, a to na úkor jiných hospodářských plodin. Například kukuřici a řepku zemědělci sejí častěji, protože je výhodněji prodají, a to hlavně kvůli jejich energetickému využití,“ řekl Ivan Fuksa.

Na druhou stranu ubývá polí s žitem (oproti loňsku o 5 tisíc hektarů), ovsem (o 7 tisíc hektarů) a ječmene a tritikale (o 16 a 2 tisíce hektarů). „Tento vývoj se negativně podepisuje na krajině, klesající pestrost pěstovaných plodin zvyšuje riziko eroze kvalitní orné půdy,“ uvedl Ivan Fuksa. Spotřeba žita, které bylo v České republice dříve dominantní plodinou, ve vyspělých zemích stoupá, zvlášť pro jeho nutriční vlastnosti a prospěšnost pro lidský organismus. V ČR ale jeho spotřeba klesá.

Sklizeň ve středních Čechách

Středočeští zemědělci sklidili 69 procent obilovin a 96 procent řepky. Hektarový výnos u obilí je 5,7 tuny a u řepky 2,9 tuny. Loni to bylo 5,3 tuny u obilí a 3 tuny u řepky. Žně ale komplikují deště, kvůli kterým se začíná zhoršovat kvalita některých obilovin. Část úrody proto možná skončí jako krmivo, u kterého je nižší výkupní cena. To se týká zejména potravinářské pšenice.

Tereza M. Dvořáčková

tisková mluvčí MZe

Přílohy

Informace k výjezdu ministra zemědělství na sklizeň na Berounsko (DOCX, 24 KB)

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info