Stáčejte pivo do PET lahví, zaveleli už i v Radegastu a Ostravaru

Dva největší pivovary v Moravskoslezském kraji se takřka současně rozhodly pro prodej v PET lahvích. Ještě nedávno proklínaný obal, kterého by se pravověrní pivaři ani nedotkli, totiž na trhu slaví úspěch. A o peníze jde především.

"Volíš Losnu, nebo Mažňáka," ptali se po dlouhá desetiletí Vontové v příbězích z foglarovských Stínadel. "Piješ lahváč, nebo čepované?" Tak zase zněla častá otázka mezi pivaři. Na rozdíl od Vontů, kterým už zůstane otázka volební preference navždy stejná, se pivaři musejí připravit na změnu, k lahvovému nebo čepovanému pivu se, po opatrném průniku piva v plechu, přidává další možnost - pivo v umělohmotné lahvi.

Oba největší pivovary v Moravskoslezském kraji přicházejí s pivem v plastu na trh v prakticky stejné době. Jedenapůllitrové lahve z nošovického Radegastu jsou na pultech obchodů už od 30. srpna, Ostravar stejný krok chystá na začátek října.

Důvod, proč se k tomuto kroku pivovary rozhodly, je v obou případech stejný, po počátečním odporu zákazníků se PET lahve začaly prosazovat jak balením, tak v mnoha případech i cenou a jejich podíl na trhu, byť je stále malý, postupně roste.

"Signál od spotřebitelů je jasný. PET lahev u svého piva vyžadují. Chceme naše pivo nabídnout co nejvíce zákazníkům a k tomu nám nová PET lahev pomůže," přibližuje hlavní motiv zahájení prodeje piva v plastových lahvích Ivo Kaňák, manažer Pivovaru Radegast.

"Ve srovnání s celostátním průměrem se na severní Moravě prodává méně piva v PET lahvích. Myslíme si, že je to zapříčiněno absencí silné regionální značky, která by byla stáčena do tohoto typu obalu. Proto jsme se rozhodli uvést na trh ostravar v PET lahvi a vyjít vstříc rostoucí poptávce spotřebitelů," přiblížil důvody rozhodnutí ostravského pivovaru jeho vrchní sládek Richard Kornas.

Jak se oběma značkám bude na trhu dařit, se teprve pozná, pro hodně lidí je totiž u piva v PET lahvích důležitější jeho cena než značka výrobce.

"Stavím dům svépomocí, pomáhají mi kamarádi, platím si zedníka, takže se při tom nějaké to pivo vypije. A pivo v plastu je dobrá varianta, člověk se nemusí tahat s basami piv. Jestli bych ale kupoval radegast, nebo ostravar, to teď nemůžu říct, rozhodující je pro mne totiž cena, při stavbě musí člověk počítat každou korunu a na spláchnutí prachu a zahnání žízně je skoro jedno, co člověk koupí. Na dobré pivo si můžeme zajít po šichtě do hospody," přiblížil své pro a proti PET lahvím Ladislav Kovář z Frýdku-Místku.

Radegast 1,5 litru

Pivovar sídlící v Nošovicích nedaleko Frýdku-Místku byl založen v roce 1970. Od roku 1999 je součástí společnosti Plzeňský Prazdroj. Ročně produkuje přes dva miliony hektolitrů piva. Plzeňský Prazdroj je vlajkovou lodí společnosti SABMiller vlastnící téměř 200 značek.

Ostravar 2 litry

Příští rok oslaví Ostravar 115 let od založení pivovaru. Po několika letech útlumu se v poslední době začal přibližovat Radegastu, se kterým bojuje o zákazníky v Ostravě i jejím okolí. Ostravar je součástí společnosti Pivovary Staropramen, ta náleží společnosti StarBev se sídlem v Praze.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info