Studie poukazuje na vážný pokles kvality lesů v Evropě
23.11.2011 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Studie provedená v rámci projektu FutMon zkoumala vztah mezi dynamikou klimatických změn a reakcemi lesních ekosystémů. Podle nové studie provedené celoevropským systémem sledování lesů FutMon byla během minulého desetiletí poničena asi jedna třetina evropských lesů, což značně snížilo vliv lesů na zmírňování vlivů klimatických změn. Studie zkoumala vztah mezi dynamikou klimatických změn a reakcemi lesních ekosystémů. Zkoumaná data zahrnovala ukládání dusíku, cyklus uhlíku, růst stromů a rozšiřování trhu pro bioenergii, biodiverzitu a ochranu přírody. Zdravotní stav dvou třetin lesů se podle studie nezměnil, avšak u zbývající třetiny se zhoršil. Zvýšené ukládání dusíku způsobuje podle vědců nerovnováhu v živinách v lesních půdách, což představuje vážný problém pro zdraví lidí a pro biodiverzitu. Ukládání dusíku zrychluje růst stromů, a tedy i příjem uhlíku. Zdravotní stav lesů podle vědců souvisí se zvýšeným výskytem letního horka a sucha ve střední Evropě v minulých deseti letech.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



