Souhrn událostí uplynulých dní – 30.12.2011– 1.1.2012

V Evropě byly povoleny nové geneticky modifikované rostliny

Evropská komise minulý týden povolila tři geneticky modifikované odrůdy kukuřice a jednu odrůdu bavlníku pro použití v potravinách a krmivech. Evropská komise minulý týden povolila tři geneticky modifikované odrůdy kukuřice a jednu odrůdu bavlníku pro použití v potravinách a krmivech. Geneticky modifikované odrůdy mohou být dováženy, není však povoleno jejich pěstování. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vyhodnotil tyto rostliny jako nezávadné.

Nosnice na jihu Čech budou mít od ledna lepší životní podmínky

Na jihu Čech po Novém roce nebude žádný velkochov nosnic bez takzvaných obohacených klecí. Všichni chovatelé splní v termínu evropskou legislativu. Poslední vynesené nosnice šly na porážku v těchto dnech, nové budou ustájeny v modernizovaných halách. ČTK to řekl Ladislav Hanousek z krajské veterinární správy. Do zlepšení životních podmínek nosnic museli velkochovatelé investovat miliony korun. Teď mají obavy z dovozu levných vajec ze zemí, kde unijní podmínky nesplní. Ministerstvo zemědělství chce těmto dovozům zabránit.

Arašídy prudce zdražují, v USA letos na trojnásobek

Ceny arašídů se vytrvale zvyšují a postupně vystoupily na nový rekord. Podle ekonomického listu Financial Times (FT) je vzhůru žene nižší úroda a také sucho v hlavních pěstitelských oblastech. Ve Spojených státech cena arašídů letos vzrostla na trojnásobek a přesahuje 1200 dolarů (asi 23.700 Kč) za tunu. V Evropě, která je největším světovým dovozcem arašídů, ceny letos vzrostly asi o 60 procent. Na globální trh s burskými oříšky, jehož roční obrat se pohybuje kolem 18,5 miliardy dolarů (téměř 366 miliard Kč), nepříznivě doléhá slabší úroda ve více zemích. Je mezi nimi rovněž Indie, která je druhým největším producentem arašídů na světě, dále Argentina, která je největším vývozcem, a také Spojené státy.

Rok 2012 bude horší než ten letošní, obávají se zemědělci

Zpomalení ekonomického růstu České republiky, reformy vlády Petra Nečase (ODS) a zejména zvýšení DPH na potraviny a rostoucí ceny energií i některých vstupních surovin. To jsou hlavní vlivy, s nimiž se budou muset vyrovnat čeští zemědělci v nadcházejícím roce. Rozhodujícím faktorem v zemědělství je navíc počasí, které letos agrárníkům dopřálo nadprůměrnou úrodu, což se nemusí opakovat. I proto se zemědělci obávají, že rok 2012 bude horší než ten letošní.

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info