Inspekce odhalila pančované víno, veltlínské bylo ze tří čtvrtin voda

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila v několika vinotékách na jihu Moravy nekvalitní sudové víno. V jednom případě obsahovalo "víno" dokonce přes sedmdesát procent přidané vody. Výrobce i prodejce odmítají, že by chyba byla na jejich straně.

Asi největší šok čekal kontrolory ve vinotéce patřící Vinařství U Kapličky v Zaječí na Břeclavsku a rovněž tak i v pražské vinotéce stejné firmy. Prodejny tam mimo jiné nabízely sudové víno Veltlínské zelené od firmy Livi Dubňany. Pro toto víno by se ale spíš hodilo označení vinný střik. Podle laboratorních zjištění obsahovalo totiž ze 73 procent vodu.

Takový údaj omráčil i zkušené vinaře. "Z třiasedmdesáti procent přídavek vody? To se pletete, to asi nebude víno, to by dost dobře nešlo," nevěřícně kroutil hlavou třeba předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo.

A testované víno propadlo i v dalších zjištěních. "Ve vůni a chuti bylo netypické po nežádoucích biologických procesech," tlumočil závěry kontrolorů mluvčí Státní zemědělské a potravinářská inspekce Michal Spáčil.

Podobně dopadlo i jakostní víno Müller Thurgau, jež pocházelo rovněž od firmy Livi Dubňany. Naředěno bylo z 19 procent, vůně a chuť byla také nevalná a navíc zjištěný obsah alkoholu neodpovídal tomu deklarovanému.

Jsme jen prodejci vína, brání se firma

Koncového prodejce, tedy vinotéku v Zaječí, čeká kvůli tomu pokuta ve správním řízení. Firma Vinařství U Kapličky se ale brání.

"V naší vinotéce jsme jen prodejci tohoto vína. Tímto jsme navíc byli poškozeni distributorskou firmou, která k nám toto víno vozí a jež nakoupila ve firmě Livi Dubňany," uvedl Rostislav Žďárský z Vinařství U Kapličky. Hned, jak se vinařství o problému dozvědělo, vyměnilo svého dodavatele sudových vín.

Brání se však i majitel společnosti Livi Dubňany Miroslav Chytil. Přestože jeho firma byla s podobnými praktikami spojována i předloni v případě burčáku, odmítá, že by špatné víno pocházelo právě od nich.

Chytil tvrdí, že do takzvaného KEG sudu (speciální sud vyvinutý pro sterilní skladování nápojů), v němž se sudové víno prodává, může kdokoliv přilít vodu v jakékoliv části jeho distribuce ke spotřebiteli. "Tento KEG sud tak lze naředit třeba i přímo v prodejně. Někdo tak prostě zneužívá naši značku, to bohužel neovlivním," řekl Chytil.

Rostislav Žďárský je ale přesvědčen o opaku. "KEG sud neotevřete, je pod tlakem. A navíc toto víno není z tolika procent ředěné vodou. Jde o víno, které je přímo vyrobeno z vody a kvasnic, takzvaný kvasničák. Proto tam našli přes sedmdesát procent vody. Možná to výrobce také někde nakoupil, nenechal si ale udělat žádný rozbor a prodal jej dál," komentoval šéf vinařství ze Zaječí.

Kdo tedy víno pančoval, není dosud jasné. Podle předsedy Svazu vinařů Jiřího Sedla se ale právě častými kontrolami dá alespoň tomuto nechvalnému jevu zamezit. "Zcela vymýtit se to ale nepodaří zřejmě nikdy," dodal.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce slibuje, že s kontrolami jen tak neskončí. "I letos jim budeme věnovat zvýšenou pozornost," ujistil mluvčí Spáčil.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info