30. ročník - jubilejní ročník soutěže o Zlatou srnčí trofej

- jako celostátní finále, probíhal v nádherných křivoklátských lesích ve Středním odborném učilišti lesnickém Písky Křivoklát v okrese Rakovník pod záštitou ČMMJ

Po celoroční práci v kroužcích se sešly děti ze všech koutů České republiky, aby při společném setkání mladých přátel přírody a myslivosti ještě více prohloubily své znalosti a ukázaly všem svou radost, přátelství, ale hlavně svůj vztah k přírodě. Dnešní člověk v naprosté většině případů už nedokáže vnímat přírodu přímo, s otevřeným srdcem a těšit se z toho prvního zážitku. Dostat děti s rodiči co nejčastěji do přírody je dlouhodobá výchovná činnost. Tato myšlenka je cílem při každoročním setkání mladých přátel myslivosti. Zlatá srnčí trofej je jedna z mála soutěží, která překonala různá úskalí třiceti let vývoje, vydržela a dál se rozvíjí, protože zájem dětí a rodičů stoupá. Která soutěž se může představit s tak dlouholetou tradicí?

Letošní setkání se neslo v duchu rozloučení s 20. stoletím. 84 dětí, kategorie "A" 3. - 5. třída, kat. "B" 6. - 9. třída, rozděleny do 8. oddílů, toto téma bylo pojato rozmanitě a názvy oddílů, dětí i výroba jednotlivých znaků byly dost pestré.

Po seznámení s okolím i vzájemném představování proběhla první část soutěže - teoretická - průřez znalostí ve všech disciplínách péče o zvěř, přírodu a myslivost formou testů o 100 otázkách. K dispozici jsme měli učebny SOUL, které poskytly klid, ale i vážnost soutěže.

Poznali jsme Ing. J. Hamříka z Lesní správy Lány. Velmi poutavě dětem přiblížil historii i současnost obory Lány. Provázel nás i v bažantnici, v oboře, v parku a při kynologické ukázce s barvářem. Připravil pro děti také po dva večery večerní čekanou na pěti posedech.

Okolí Křivoklátu poskytuje pestrou kulturní nabídku. Navštívili jsme obec Zbečno, Hamousův statek s ukázkou tradičních řemesel. Samozřejmě i návštěva hradu Křivoklát nechyběla.

SOUL leží na samotě, takže účastníci chodili na všechny akce pěšky a denně nachodili 10 až 15 km. Turistiku využívali při hledání stop zvěře a poznávání bylin či dřevin.

Setkání mladých přátel myslivosti není jen teoretické seznamování a učení se o přírodě, ale i praktické vyzkoušení si soužití s přírodou, venku i v noci pod hvězdami, umění postavit si stan, připravit ohniště, uvařit kotlíkový guláš. I přes aprílové počasí se nám podařilo, že všechny oddíly tábořily.

Zábava, hra, turnaje, střelba ze vzduchovky, to vše musí doprovázet každé setkání mladých lidí. K dispozici jsme měli pěkné hřiště, střelnici jsme si připravili sami. Na té se děti učily bezpečně zacházet se zbraní a někteří poprvé míření a vlastní střelbu.

K dispozici jsme měli video i audiokazety, nové učebnice, atlasy, stopy a čelisti, preparáty i makety lesních staveb. Prakticky se děti zúčastnily preparace srnčí a mufloní lebky, vedoucí jim ukázali přesný postup. Znalosti a vědomosti pak účastníci předvedli v soutěži "Praktická poznávací stezka", která proběhla po týdnu výuky v pondělí. Na pětikilometrové trase, kterou soutěžící procházeli až tři hodiny, poznávali 165 exponátů. Stezka prověřila, co všechno se naučili a s jakými vědomostmi vstoupili do národního finále. Náročnost stezky si prověřil i vedoucí propag. odd. ČMMJ Praha Dr. Š. Hakeľ a zástupce OMS Kladno p. Moravec. Uznali, že i dospělí by s náročností stezky měli potíže. Jako poděkování za spolupráci s ředitelem školy Ing. V. Dlohošem a panem K. Breníkem z Křivoklátu děti připravily letninu pro zvěř do jejich honiteb. Z maliní a kopřiv svázaly 1600 svazků, které v zimě zpestří potravu zvěře v okolních lesích. Hledáním stop v terénu, jejich odléváním, následným čištěním, tím se dětem vryly do paměti různé detaily a rozmanitosti jednotlivých druhů a snad již nikdy nezapomenou jak která stopa vypadá a umějí je zařadit.

V klidném lesním prostředí dětem vyprávěl, smál se, zkoušel, přednášel i vtipkoval pan Buba, kynolog, rozhodčí a znalec všehovšudy. Děti slyšely o kynologii zase trochu jinak.

Ing. M. Valenta, odborník balistik, přiblížil základy střelectví, zacházení se zbraní, vysvětlil rozdílnost v typech zbraní i s ukázkou. Děti uměl zaujmout, protože sám před lety na ZST jezdil coby vedoucí.

Pobyt nám zpestřila sokolnická skupina Edy Školouta sídlící v romantickém prostředí zámeckého parku Žleby. Poutavým vyprávěním přiblížili dětem historii a současnost našeho sokolnictví i s problematikou odchovu vzácných druhů ptáků. Viděli jsme dravce a sovy v letu i při výcviku.

Ke slavnostnímu vyhlášení výsledků 30. ročníku ZST přišli účastníci oblečeni v jednotném zeleném tričku, každý s emblémem 30. ročník ZST. Vyhlášení se zúčastnili představitelé ČMMJ v čele s panem V. Broukalem - Dr. Š. Hakeľ, Ing. V. Dlohoš, členové kulturně propagační komise, Ing. J. Hamřík, ale i rodiče účastníků. Vyhlášení proběhlo ve čtyřech kategoriích: soutěž ZST, kategorie A a B, letní myslivecký tábor, kategorie A a B.

Výsledková listina

kategorie "A"

1. Karolína Lukášová, OMS Znojmo, 247 bodů,

2. Kateřina Hladíková, OMS Znojmo, 244 b.,

3. Jiří Bárta, OMS Cheb, 241 b.,

4. Svatopluk Lév, OMS Přerov, 236 b.,

5. Luboš Novák, OMS Ústí nad Orlicí, 236 b.,

6. Aleš Hons, OMS Jihlava, 211 b.,

7. Vojtěch Bláha, OMS Plzeň - sever, 199 b.,

8. Hana Povrová, OMS Č. Budějovice, 196 b.,

9. Pavel Murin, OMS Ústí nad Orlicí, 189 b.,

10. Martin Bělohoubek, OMS Cheb, 181 b.

kategorie "B"

1. Svatopluk Fröde, OMS Náchod, 405,5 bodů ,

2. Arnošt Buček, OMS Přerov, 388,5 b.,

3. Zdeňka Hutařová, OMS Znojmo, 384 b.,

4. Bohuslav Adámek, OMS Domažlice, 374,5 b.,

5. Katka Vyhnalová, OMS Tábor, 372 b.,

6. Milena Švecová, OMS Litoměřice, 369 b.,

7. Ondřej Huml, OMS Mělník, 329 b.,

8. Jan Čepek, OMS Trutnov, 327 b.,

9. Miroslav Vrňák, OMS Benešov, 325 b.,

10. Soňa Křivánková, OMS Znojmo, 312 b.

kategorie - Letní myslivecký tábor - "A"

1. Lukáš Bubeníček, Litvínov, 226 bodů

2. Pavel Pacovský, Kost. Střímelice, 174 b.,

3. David Melničuk, Litvínov, 157 b.

kategorie - Letní myslivecký tábor - "B"

1. Zdeněk Tyller, Voleč, 309 bodů

2. Helena Tyllerová, Voleč, 273 b.,

3. Lubomír Doležal, Nová Role, 269 b.

Náročnost letošní soutěže dokazují bodové hodnoty. Maximálně dosažený počet bodů byl 516. Sto bodů teoretická část A, 134 bodů B, praktická část byla hodnocena 416 body.

Krásné hodnotné ceny, poháry, účastnické tašky obsahující vše, co by mladí přátelé myslivosti měli znát. Radost z vítězství i trochu smutku z blížícího se ukončení celého setkání, tím se prolínalo celé sváteční odpoledne.

Mnozí odjížděli s úsměvem a snad vzpomínkou na to, co všechno prožili. Mnozí se slzami v očích, protože se loučí s přáteli, které za poslední léta při setkání ZST získali. Chlapci z devátých tříd letos odcházejí na odborné školy do Žlutic, Abertam, Svobody n. Úpou či Hranic. Věříme, že v tom, na co jsme je připravili, budou pokračovat.

Na místě je nutné se zmínit o lidech, kteří se snažili o příjemný pobyt na táboře svými sponzorskými dary. Byli to rodiče Novotní, Vrňákovi, Lukáškovi, Hladíkovi, ale i Rohlovi, kteří napekli koláče, buchty, bábovky a mnoha dárky děti odměnili. Chceme poděkovat Honebnímu spolku Borek Bratrovice - Ing. K. Vyslyšelovi, tradičnímu sponzoru LDT Vlašim - manželům Vaňkovým, OMS Benešov, OMS Kladno a hlavně šéfredaktorovi MYSLIVOSTI s.r.o. panu Ing. Jiřímu Kasinovi. Díky jemu jsme rozšířili a zdokonalili knihovnu ZST včetně video a audiokazet. Děti dostaly nádherné publikace v tak velkém rozsahu jak jiná léta ne. Moc děkujeme a věříme, že tímto přístupem, otevřenou propagací a pomocí při práci s mládeží bude Ing. Kasina vzorem pro ostatní, kteří mají zájem o to, jak bude naše myslivost v budoucnu vypadat, protože budoucno jsou naše děti!

Ještě jednou děkujeme za přehlídku sokolníků ze Žleb, kterou vykonali zdarma. Dále panu Starému z firmy RESPO Vlašim za odznaky pro všechny účastníky. Ing. J. Šůra, náměstek ředitele pro lesní hospodářství IVV MZe ČR se postaral o darování 100 kusů zelených triček, papírnictví J. Pánek "U branky" Plzeň a pan Janota servis Plzeň se postarali o spoustu drobných pozorností. Každým rokem přibývá sponzorů, tím smutnější je přístup OMS Rakovník, který ani svou symbolickou účastí na vyhlášení jubilejního ročníku neprojevil zájem o to, že v jejich okresu probíhá tak význačné celostátní finále. Je to v jednom člověku, nebo v celé práci OMS Rakovník?

Na závěr nesmíme zapomenout na naše vedoucí. Na mladé lidi, kteří ve svém volnu se věnují našim nejmenším, těm starším, že svou dovolenou tráví na tomto táboře. Jejich elán, nadšení, snažení i vytrvalost jsou tradiční vlastnosti osobnosti našich spolupracovníků. Mládí J. Pařila, M. Závišky, L. Kůty, J. Fajmové, L. Rohlové, P. Hutařové, Renaty a Romany Jančárových, J. Vaníčkové, J. Novotné, M. Kadlece (z celé republiky) bylo doplňováno moudrostí, tolerancí a nadhledem Ing. F. Vališe. U manželů E. a J. Candrových, kteří zastoupili rodiče našim nejmladším, sice Černým baronům, ale jinak děti 1. a 2. třídy, našli naše "mimina" tátovské pošťuchování a mámino pohlazení. Navíc LUWI Candra svým slavnostním halali doprovodil vyhlášení výsledků, ráno i večer jeho borlice budila či ukládala všechny přítomné.

Slavnostní ukončení letošního setkání mladých přátel myslivosti mělo další slavnostní ráz. Ing. J. Vaníčkovi, hl. vedoucímu předal pan V. Broukal vyznamenání 2. stupně za zásluhy o myslivost . Pan Š. Hakel za ČMMJ poděkoval a věnoval knihu panu Ing. Dlohošovi, p. Ing. Hamříkovi a K. Breníkovi za úzkou spolupráci při hladkém průběhu letošního setkání.

Co říci zcela na závěr? Dnešní obsáhlý článek je věnován jubilejnímu ročníku. Je uzavřena určitá historická část. Věříme a pevně doufáme, že ČMMJ bude nadále tento projekt podporovat. Investice do dětí se jednou vrátí. Všem přátelům zvířat, milovníkům rostlinného světa, nadšeným myslivcům přinesl opravdový zážitek harmonie přírody, kterou musí člověk chránit a udržovat. V práci s mládeží chceme podnítit a znovu oživit lásku a porozumění k naší tak nedostižné přírodě.

Jarmila a Jaroslav VANÍČKOVI

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info