8. SVATOHUBERTSKÁ SLAVNOST - SETKÁNÍ MYSLIVCŮ S VEŘEJNOSTÍ

Pořádání Svatohubertské slavnosti je jednou ze současných hlavních aktivit Řádu Svatého Huberta (dále Řádu). Dne 7. 10. 2000 se tato kulturně - společenská akce konala již poosmé tradičně v areálu Hospitalu v Kuksu.

To, že se první říjnovou sobotu bude v Kuksu dít něco zajímavého, bylo patrné již z množství aut, která mne míjela, když jsem se těsně před polednem od Trutnova blížil k tomuto východočeskému městečku. Před hřištěm místního fotbalového klubu, které se nachází na okraji Kuksu a sloužilo jako parkoviště, byl již poměrně hustý provoz a dopravní prostředky návštěvníků tvořily kolonu. I poznávací značky zaparkovaných automobilů naznačovaly, že návštěvníci nepochází pouze z blízkého okolí.

I pro toho, kdo na Svatohubertské slavnosti nikdy nebyl, pak nebylo problémem, dostat se na místo konání. Dav lidí vystoupivších z aut vedl pouze jedním směrem, takže jakmile se nový příchozí zařadil, nemusel mít obavu, že zabloudí. Po průchodu městečkem se přes údolí otevřel pohled na Hospital. Terasa i cesta alejí k Hospitálu již byly obsazené návštěvníky a podle časového harmonogramu mělo slavnostní zahájení za několik okamžiků začínat.

Slavnostní fanfáry trubačů, příjezd jezdců na koních a panského kočáru a poté již průvod členů Řádu svatého Huberta zahajovali začátek slavnosti. Poté již kočár přivezl samotného velmistra Řádu RNDr. Josefa Štycha, který na terase Hospitálu přednesl zahajovací projev, a slavnost tím otevřel.

CO BYLO K VIDĚNÍ?

Návštěvníci měli možnost vybírat z pestrého programu, co v průběhu dne navštíví. Na louce před Hospitálem byla k vidění Hubertova jízda, dresura koní, střelba “ku ptáku” a expozice a ukázky výcviku dravců, představení plemen loveckých psů a jejich výcviku. V areálu Hospitálu bylo možné navštívit výstavy fotografií a obrazů. Výrobky s mysliveckou tématikou zde nabízeli řezbáři, kovotytci a nožíři. K mání byla samozřejmě i myslivecká literatura.

Myslivce, zejména jelenáře, zajímala asi nejvíce Národní soutěž ve vábení jelenů, která probíhala v prostorách hospitálního dvora. Na pódiu, kde se předtím konala módní přehlídka výrobků společnosti Velveta Varnsdorf, a. s., se sešlo 12 soutěžících, aby změřili svůj um v osmi disciplínách (napodobení mladého, středně starého a starého jelena hledajícího laně, výzva mladého jelena staršímu, troubení jelena u laní, troubení vítězného jelena, sbíjení laní a troubení odpočívajícího jelena). Aniž bych chtěl rozčílit feministky, velice mne překvapilo, že se mezi soutěžícími objevila i osoba něžného pohlaví. Množství diváků shromážděných před pódiem vypovídalo o zájmu o klání vábníků, a tak mohlo vše začít.

Podle pravidel soutěže hodnotí výkony pětičlenná porota, kterou od soutěžících odděluje zástěna, aby nevznikly pochybnosti o “nadržování”. Rovněž soutěžící vystupují v průběhu jednotlivých disciplín anonymně, pouze pod čísly, která si vylosují před zahájením. Disciplíny probíhají postupně a každý porotce uděluje za předvedený výkon tři, dva nebo jeden bod. Výsledný součet ze všech diciplín určí pořadí a konečného vítěze.

V průběhu soutěže měli kromě porotců možnost hodnotit soutěžící i diváci. Ti vybírali jednoho z učastníků nejen podle toho, jakým způsobem napodoboval hlas jelena v jednotlivých disciplínách, ale rovněž podle vizuálního projevu a sympatií. Vítězem divácké soutěže se stal Milan Janík z Velkých Karlovic a jak se později ukázalo, nebylo to z jeho strany všechno.

Soutěž probíhala za absolutního ticha. Účastníci “troubili” ze všech sil a diváci včetně mě tipovali, kdo bude vítězem. K použitým řevnicím lze uvést, že všichni soutěžící používali volské rohy, pouze jeden účastník troubil na vábničku vyrobenou z umělé hmoty.

Již v průběhu jednotlivých disciplín bylo možné podle výkonů soutěžících a ohlasů publika odhadovat, kdo svede boj o nejvyšší umístění. Na druhé a třetí příčce došlo k výměně soutěžících, kteří tato místa obsadili vloni. Na třetím místě skončil se ziskem 92 bodů vítěz divácké tipovací soutěže a vloni druhý Milan Janík z Velkých Karlovic. Druhým v pořadí, jehož součet bodů dosáhl rovné stovky byl obhájce loňského třetího místa Jan Niedoba z Prostějova. Od první pozice ho dělilo pět bodů. Prvenství získal a Národním vítězem pro rok 2000 se stal Stanislav Hýbner z Malé Morávky se ziskem 105 bodů. Všichni účastníci za své výkony obdrželi hodnotné ceny od sponzorů soutěže a v příštím roce se zúčastní evropského šampionátu ve vábení jelenů, který se bude konat ve slovenském Svatém Antolu.

Návštěvníci, kteří se nevěnovali sledování klání vábníků, nebo ti, kteří zavítali do kostela Nejsvětější Trojice, mohli zhlédnout a vyslechnout hudební produkci: Varhanní koncerty M. Matysky, Musicu per Quanto, Dětský pěvecký sbor ZUŠ Hronov, Choreu Corconticu atd. Zlatým hřebem se stala Svatohubertská řádová troubená mše. Na ukončení Svatohubertské slavnosti připravili organizátoři velký ohňostroj, který již za tmy rozzářil oblohu nad Hospitálem.

DOBRÁ VIZITKA MYSLIVCŮ

V dnešní době, je osvětová a propagační činnost pro širokou veřejnost jedním z nejdůležitějších úkolů mysliveckých organizací i jednotlivých myslivců. Podle mého názoru byla 8. svatohubertská slavnost, kterou navštívilo údajně okolo 10 tisíc lidí, dobrým příkladem toho, jak důstojně předvést nemyslivecké veřejnosti tradice a ukázky náplně myslivosti. Že se to organizátorům povedlo, svědčila atmosféra, kterou bylo z tváří odcházejících návštěvníků spolehlivě rozpoznat.

Konečné pořadí III. ročníku Národní soutěže ve vábení jelenů

Pořadí Soutěžící Počet bodů Loňské umístění

1. Stanislav Hýbner, Malá Morávka 105 5.

2. Jan Niedoba, Prostějov 100 3.

3. Milan Janík, Velké Karlovice 92 2.

4. MVDr. Antonín Rudolf, Karlovy Vary 91 nezúčastnil se

5. Hubert Faber, Čkyně 82 10. - 11.

6. Mirko Kantorek, Velké Losiny 81 nezúčastnil se

7. Miloslav Říha, Mariánské Lázně 79 nezúčastnil se

8. Jiří Počtýnský, Rychnov nad Kněžnou 78 4.

9. Zdeněk Šimurda, Dolní Bečva 64 6.

10. - 11. Vladislav Bulušek, Harrachov 63 7.

10. - 11. Oldřich Novobilský, Bělá pod Pradědem 63 1.

12. Markéta Jarošová, Praha 48 12.

Redakce

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info